Підготовка руки до письма

Нова педагогіка » Особливості роботи з ліворукими дітьми » Підготовка руки до письма

Українське письмо засновано на звуко-буквеному аналізі, і комплекс труднощів, пов'язаний із звуко-буквиним аналізом, дуже характерний для ліворуких дітей.

М. Безруких вказує, що ліворукі діти аж ніяк не однорідна група, а значить, у різних шульг можуть бути різними і прояви труднощів і ті заходи корекції, які їм необхідні. Розберемо деякі загальні умови письма: посадку, положення зошита, спосіб тримання ручки. Перш за все, потрібно врахувати, що і право-похиле письмо, і ліво-похиле письмо практично неможливе для ліворукої дитини, так як на листку він буде робочою рукою загороджувати собі лінію письма. Більш доцільно, якщо при правосторонньому нахилі зошита ліворука дитина буде писати прямо, не загороджуючи собі лінію рядка і дотримуючись правильної посадки під час письма. Посадка ліворукої дитини стандартна, але висунуто трохи вперед не праве, а ліве плече. Положення зошита при цьому може бути різним. Ми рекомендуємо повернути зошит або аркуш паперу так, щоб верхній правий кут лежав з нахилом вправо, а верхній лівий кут розташовувався навпроти грудей.

1) Категорично протипоказано вимагати від ліворукої дитини безвідривного письма. (Безвідривне письмо не є доцільним і для праворуких дітей). Потрібно з самого початку створити умови, щоб дитина не відчувала дискомфорту, невпевненості, вибравши для себе той варіант письма, пов'язаного чи непов'язаного, який більшою мірою відповідає її здібностям і можливостям.

Траєкторії руху руки при написанні букв, як показує досвід, можуть бути самими різними і не відповідати тим, яким навчають. Ось, наприклад, ті що найбільш часто зустрічаються. На малюнку 2 точками позначено початок руху, стрілкою – напрямок, цифрами – послідовність виконання елементів. Як бачите, на листку ліворукі діти частіше виконують овали зліва направо і зверху вниз. У них більше обривів, менша зв'язність. З'єднуються літери, як правило, короткими прямими лініями.

Неправильний спосіб тримання ручки часто створює багато додаткових труднощів під час навчанні письма. Особливої уваги вимагають ліворукі діти, які тримають при письмі ручку або олівець над рядком, при цьому рука знаходиться в так званому інвертованому положенні і зігнута у вигляді гачка.

На думку деяких учених, подібне положення руки при письмі дає інформацію про те, яка півкуля контролює мовні функції у дитини. Вважається, що інвертоване положення руки свідчить про те, що мовні функції дитини контролюються лівою півкулею (так само, як і у праворуких дітей).

Але існує і ще одна думка, прямо протилежне: інвертоване положення руки не відображає особливості діяльності півкуль кори головного мозку, а показує невідповідність методики можливостям дитини. Про це свідчать і наші спостереження. В останні роки, особливо в тих випадках, коли вимога безвідривного письма дотримується неухильно, дуже часто і ліворукі, і праворукі учні тримають ручку інвертувати. Це природна реакція дітей, яким важко координувати одночасне пересування руки уздовж рядка і складну траєкторію рухів при виконанні кожної букви при безвідривно листі.

Дитина змушена або сильно змінити позу при письмі (буквально лягти, висунувши сильно вперед плече), або тримати ручку майже перпендикулярно рядку, що можливо тільки при інвертованому її положенні. Таке положення ручки необхідно виправляти, тому що воно викликає дуже сильне м'язове напруження в праворукої дитини, але не слід наполягати на виправленні становища ручки у ліворуких.

Є ще ряд вимог, які повинні дотримуватися при роботі ліворукої дитиною в школі та вдома. І насамперед це особливі вимоги до освітлення робочого місця. При письмі, малюванні, читанні світло повинне падати з правого боку. У той же час орієнтація парт в класі, положення дошки дозволяють посадити ліворуку дитини так, щоб світло падало праворуч (інакше вона сиділа б обличчям до класу, спиною до дошки), тому добре б посадити його біля вікна, зліва за партою. Там більше освітлення, а крім того, учень не буде заважати сусідові, що працює правою рукою. Але вдома необхідно поставити лампу праворуч.

У ліворуких дітей набагато частіше, ніж у праворуких, зазначається весь комплекс труднощів письма: виражені порушення почерку, тремор, неправильне накреслення букв (оптичні помилки: п? Т, л? М, н? К, х? Ж і ін.), спотворення їх конфігурації, спотворення співвідношення частин, дзеркальне письмо. Ліворуких дітей відрізняє більш повільний темп письма. Взагалі навчання письму – процес не тільки тривалий (навичка письма формується лише до 9–10 років), а й надзвичайно багатокомпонентний. На початковому етапі (букварний період) майже вся увага дитини зосереджена на тому, як писати той чи інший елемент, букву.

Рекомендуємо почитати:

Проблема формування пізнавальної активності молодших школярів як об’єкт дидактичного аналізу
До ключових проблем педагогіки, які вимагають постійного творчого аналізу та експериментальної перевірки, належить і проблема формування пізнавальної активності особистості молодшого школяр ...

Концептуальна модель сучасної вищої професійної освіти
За підрахунками фахівців обсяг знань на межі ХХ – ХХІ ст.ст. збільшився в 15-25 разів, а в останній третині ХХ століття інтенсифікація цього процесу призвела в порівнянні з попереднім періо ...

Значення формування колективу у сучасній школі
Успішна виховна робота не можлива без згуртованого колективну. Саме через колектив класний керівник впливає на ставлення школярів до навчальних обов'язків, до суспільно корисної праці, на ї ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.edudirect.net