Хід заняття
І. Підготовний етап (проектування).
Урок-гра передбачає підготовчий етап залучення учнів до планування передбачуваної діяльності через попередню роботу. За два тижні до початку уроку клас поділяється за бажанням учнів і з урахуванням рівнів навчальних досягнень на 5 груп: «хіміко-технологічний відділ» заводу з виробництва сульфатної кислоти, «адміністрацію заводу», «хіміків-теоретиків», «екологів» і «робітників різних цехів». Кожній групі пропонують запитання для підготовки до дискусії.
Для представників "хіміко-технологічного відділу”
— Яке обладнання має ваш завод?
— Яка будова контактного апарата, електрофільтру, циклону, теплообмінника, сушильної башти?
— Як ви, розв'язуєте питання з розробки технології безвідходного виробництва та комплексного використання сировини?
Для представників адміністрації
— Як ведеться підготовка кадрів?
— Як розробляються економічні зв'язки з постачальниками сировини?
— Як організовано збут готової продукції?
— Як виконуються вимоги з охорони праці?
Для «хіміків-теоретиків» Запропоновано задачі виробничого змісту.
Для „екологів”
— Які шкідливі речовини при виробництві сульфатної кислоти потрапляють у навколишнє середовище?
— Які способи ви можете запропонувати для очищення повітря від сірчистого газу?
— Які захворювання виникають у людини, діяльність якої пов'язана з виробництвом сульфатної кислоти?
Для «робітників заводу»
— Які умови праці на вашому робочому місці?
— Чи задоволені ви заробітною платою?
— Як організовано дозвілля на вашому виробництві?
Під час підготовки до уроку було залучено батьків, чиї спеціальності пов'язані з проблемами, що розглядаються. Кожна група учнів ознайомилася з розв'язанням поставлених перед ними задач в умовах конкретних виробництв.
ІІ. Етап орієнтації
Учитель починає урок словами російського хіміка Д. Менделєєва: «Едва найдетея другое, искусственно добываемое вещество, столь часто применяемое в технике, как серная кислота. Где нет заводов для се добивання — немислимо выгодное производство многих других веществ, имеющих важное техническое знамение».
Сьогодні на занятті ми розглянемо виробництво сульфатної кислоти в сучасних умовах контактним способом. (Проведемо це у формі ділової гри).
Для залучення учнів до контролювання ходу навчальної діяльності кожній груш пропонують заповнити картку взаємооцінювання.
Кожний з критеріїв оцінюється 0, 1, 2 балами. Максимальна кількість балів — 12.
ІІІ Етап виконання
Ділова гра починається нарадою, яку проводить «директор заводу. Слово надають «хімікам-технологам» з виробництва cульфатної кислоти, які розповідають про технологію, ознайомлюють з будовою технічних агрегатів тими змінами, що їх можна внести у виробництво, використовуючи останні досягнення науки.
«Хіміки-теоретики» ознайомлюють із трьома стадіями виробництва сульфатної кислоти і розрахунками щодо переваг тієї сировини, що містить більшу масову частку сірки.
«Екологи» порушують питання охорони навколишнього середовища.
«Лаборанти-аналітики» повідомляють про великий відсоток викидів сірчистого газу в атмосферу, їм запропоновано разом з технологом» заводу вжити за ходів із захисту навколишнього середовища.
Представники «цеху очисти повідомляють про те, що вода після циркуляції містить механічні домішки і рН розчину дорівнює 2.
Рекомендуємо почитати:
Історична відомості про університет
Болонський університет – найстаріший університет Європи. Задуманий в 1088 р. як центр підготовки юристів, вуз прославився перш за все відкриттями в області природних і математичних наук. По ...
Основні типи помилок в мовленнєвій комунікації майбутніх вчителів
початкових класів
1. Порушення принципу милозвучності - Я народився у Одесі. - Я народився в Одесі. 2. Зіставлення непорівнянних понять (алогізм) - Вартість цього довідника нижча від аналогічних довідників. ...
Технологічний етап виготовлення виробу
Деревина є одним з найпоширеніших і найуніверсальніших матеріалів, який люди використовують з незапам'ятних часів. Деревина - дуже цінний матеріал, який використовується в житловому і проми ...
У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>