BaCl2
1 2 3 1 2 3
H2SO4 HCl HNO3 BaSO4↓ ?
↓ H2SO4
AgNO3
2 3
? HCl, HNO3 AgCl↓ ↓
↓ HNO3
HCl
На дедуктивному методі ґрунтуються всі практичні роботи, особливо розв’язування експериментальних задач. Розв’язувати такі задачі можна навчити, складаючи дві таблиці.
Перша таблиця підготовча: учні теоретично продумують розв'язок задачі; друга — наслідок проведеного експерименту.
Наприклад:
У трьох пробірках під номерами є розчини глюкози, сахарози і гліцерину. Визначити кожну із запропонованих речовин .
У пробірки №1,2,3 доливаємо Сu(ОН)2 і нагріваємо. В пробірці № 2 оранжевий осад, отже в пробірці № 2 глюкоза:
С6Н12O6 + 2Сu(ОН)2 СН2ОН—(СНОН)4— + Сu2O + 2Н2O
Відділивши пробірку № 2 від 1 і 3, додамо до кожної Н2SO4 і нагріємо. Нейтралізуємо лугом і додамо Сu(ОН)2 . В пробірці № 3 з'явився оранжевий осад. Отже, тут сахароза, бо при її гідролізі утворюється глюкоза, яка дає з Сu(ОН)2 оранжевий Сu2О. За методом виключення розуміємо: в пробірці № 1 гліцерин.
При вивченні теми «Хімічні властивості металів» можна поставити проблему: довести на практиці, що метали є відновниками.
Пропонується схема:
хімічна реакція → відновник + окисник
метал (?)
Якісною характеристикою активності металів є їх реакції витіснення. На дошці виконано малюнок, який допомагає зрозуміти суть демонстраційного експерименту.
Fe Cu Cu
CuSO4
FeSO4
AgNO3
Демонструється хімічний експеримент за дані схемою. Учні аналізують експеримент:
•У пробірці № 1 на сірій пластинці червоний наліт. Це мідь. Отже, залізо — більш активний метал, бо витісняє мідь з розчину її солі:
Fе + СuСl2 = Сu + FеСl2
У пробірці № 2 змін не відбулось. Отже, мідь — менш активний метал, ніж залізо.
У пробірці № 3 чорний наліт на червоній ній пластинці. Це срібло:
Сu + 2АgNО3 = 2Ag + Сu(NО3)2.
Отже, мідь — більш активний метал, ніж срібло, бо витісняє його з розчину солі. Учні доповнюють ці рівняння записом переходу електронів від більш активного металу до менш активного.
Далі можна запропонувати учням самостійно закінчити можливі рівняння реакції, проектуючи запис через графопроектор:
ZnCl2+ Рb= .;
РbСl2 + Zn = .;
FеСl3+Na = …
Учні, як правило, закінчують усі реакції, хоча не всі з них відбуваються реально. Для цього створюється проблемна ситуація: демонструється взаємодія натрію з водою в чашці Петрі, що проектується на екран через графопроектор. Учні доходять висновку, що натрій не зможе витіснити залізо з розчину його солі, бо сам прореагує з водою.
Рекомендуємо почитати:
Класична структура дидактичних ігор
Навчальне завдання визначає зміст, правила гри і направляє ігрові дії. Об’єм і зміст навчальних завдань відповідають програмі навчання дітей цього віку в дитячому саду або в школі. Реалізац ...
Тренування логічного мислення
Логічне мислення формується на основі наочно-образного і є вищою стадією мислення взагалі. Процес досягнення цієї стадії доволі тривалий і складний. Пояснюється це тим, що повноцінний розви ...
Труднощі оволодіння діалогічним мовленням в процесі вивчення турецької мови
учнями початкової школи
Навчання діалогічному мовленню передбачає оволодіння мовним матеріалом, створення в учнів звички користуватись турецькою мовою у спілкуванні і утворенні механізмів підготовленого і непідгот ...
У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>