Екологічне виховання-це виховання любові до природи. Дійсно, це складова частина такого виховання, але нерідко прийоми, за допомогою яких виховують таку любов, дуже сумнівні. Наприклад, із цією метою в неволі тримають диких тварин або без належного догляду- морських свинок і хом’яків, які страждають на очах у дітей. І діти звикають не помічати їх страждань. Часто, з виховною метою, під час походів, літніх прогулянок дітям пропонують збирати квіти або ловити метеликів, бабок таінших комах. Такі заняття стають постійною літньою забавою дітей.
Екологічне виховання- складова частина етичного виховання, тому під екологічним вихованням розуміється єдність екологічної свідомості впливають екологічної свідомості та поведінки, гармонійної з природою. На формування екологіної свідомості впливають екологічні знання і переконання.
Екологічна поведінка складається з окремих вчинків (сукупність етапів, конкретних дій, умінь і навичок) і ставлення людини до вчинків, що впливають на мету і мотиви особистості.
Сутність екологічного виховання має дві сторони:
· Екологічна свідомість;
· Еколочна поведінка.
Таким чином, визначаючи сутність екологічного виховання, по-перше, ураховуються особливості цього процесу:
1. Поступовий, «східчастий» характер:
А) формування екологічних уявлень;
Б) розвиток екологічної свідомості та відчуттів;
В) формування переконань у необхідності екологічної діяльності;
Г) вироблення навичок і звичок поведінки у природі;
Д) подолання в характері школярів споживацького ставлення до природи.
2. тривалість;
3. складність;
4. стрибкоподібність;
5. активність.
По- друге: величезне значення психологічного аспекту, що містить:
· Розвиток екологічної свідомості;
· формування відповідних потреб, мотивів та настанов особистості
· вироблення етичних, естетичних почуттів, навичок і звичок;
· виховання стійкості волі;
· формування екологічної свідомості діяльності.
Екологічне виховання- систематична педагогічна діяльність, спрямована на розвиток в учнів екологічної культури; процес формування сукупності рис, якостей і навичок поведінки особистості, що забезпечує відповідальне ставлення до природи, спонукає дитину брати участь у природоохоронній діяльності та сприяє набуттю досвіду розв’язання складних проблем.
Одне з найголовніших завдвнь вихователів- перетворити природу на об’єкт духовних потреб, тобто бажань, намірів, спрямуваннь, вільних від корисливості, шкідливості. Гуманістичним кроком від знань р=про природу до дбайливого ставлення є почуття любові до неї. Адже відомо, що дитина не зашкодить тому, кого любить (чи що) любить.
Основні завдання екологічного виховання :
· сприяти накопиченню екологічних знань;
· виховувати любов до природи,
· прагнення берегти, примножувати її багатства;
· формувати вміння і навички діяльності у природі.
· розвивати уявлення про цілісну картину світу природи,
· сприяти усвідомленню учнем себе однією з інших рівноцінних складових природи
· стимулювати бажання сприймати й оцінювати естетичні властивості природних явищ,
· розвивати естетичні почуттчя та здатність переживати духовні стани в процесі споглядання об’єктів природи.
Екологічне виховання передбачає розкриття сутності світу природи- середовища перебування людини, яка має бути зацікавлена у збереженні цілісності, чистоти, гармонії у природі. Це, зокрема, уміння осмислювати екологічні явища, робити висновки про стан природи, розумно взаємодіяти з нею.Етична краса природи сприяє формуванню моральних почуттів, обов’язку і відповідальності за її збереження, спонукає до природоохоронної діяльності. Отже, любов до природи повинна виховуватись з самого початку життя.
Рекомендуємо почитати:
Дидактична взаємодія вчителя й учнів на уроці
З приходом дитини до школи розпочинається новий етап у розвитку різних форм її спілкування. Учень 1-го класу потрапляє в атмосферу учіння, тоді як дошкільником цілий день проводив у грі. І ...
Способи введення ігор у навчальний
процес групи дітей 5-го року життя
Незалежно від виду дидактична гра має певну структуру, що відрізняє її від інших видів ігор і вправ. Гра, використовувана з метою навчання, повинна містити, насамперед, дидактичне завдання, ...
Організації коригувальних впливів на пізнавальну мотивацію учня
1-й крок. Максимально привабливо організовувати перші зустрічі з учнями, а в подальшій роботі підтримувати атмосферу цікавості (залучати безпосередньо-спонукальні мотиви). Емоції, які викли ...
У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>