Добір та апробація педагогічних шляхів виховання гуманних почуттів у старших дошкільників

Нова педагогіка » Виховання гуманних почуттів у дітей старшого дошкільного віку » Добір та апробація педагогічних шляхів виховання гуманних почуттів у старших дошкільників

Сторінка 2

б) емоційна сторона, що містить різноманітну палітру позитивних і негативних емоцій вихователя;

в) виховний намір, закладений у спілкуванні (оцінюючий, інформативний, навчаючий);

г) аспект індивідуального і не індивідуального спілкування;

д)тривалість спілкування, яка може бути дуже різною і по-різному розподілятися серед дітей;

е) частота спілкування з однією дитиною чи групою дітей.

Перераховані аспекти були визначальними для нас у характері виховних впливів на дітей. Зв’язки між педагогом і дітьми повинні бути достатньо емоційними аби впливати на настрій вихованця, його почуття і готовність діяти.

Задача досить складна, враховуючи делікатність сфери почуттів. Її розв’язання вимагало педагогічної майстерності і великого такту.

Майстерність педагогічного такту виявляється перш за все у вмінні поєднувати різноманітність засобів, методів і прийомів впливу на дітей.

Уміння дітей виражати свої почуття до вихователя ми виховували і у звичайному спілкуванні, і у спеціально змодельованих ситуаціях, імітуючих складне становище дорослого. Наприклад, сидячи поруч з дитиною і даючи їй загальні вказівки, як слід поводитися на прогулянці. В момент пояснення “випадково” впускали якийсь предмет, що тримали в руці (ручку, олівець) і намагалися його підняти, але “не могли” (“не могли” однією рукою розстібнути браслет наручного годинника, “не могли” без сторонньої допомоги відкрити коробочку тощо). Основна мета подібних ситуацій – визначити, чи вміє дитина самостійно побачити складне становище дорослого і, відповідно, його реакцію.

В цілому ми відмічали підвищення активності дітей після підкріплення дорослим їхніх правильних дій як при мовленнєвих, так і жестово-мімічних впливах, що звичайно знайшло відображення в особливостях поведінки старших дошкільників: вони виправляли помилки, ставали більш уважними, доброзичливими.

Не менш цінною щодо виховання гуманних почуттів дітей є ігрова діяльність. Ігрові дії дітей соціальні за своєю спрямованістю. У них відображаються досвід і культура народу, вони завжди активно спрямовані на предмет або людину, з якою дитина вступає в контакти .

Ми намагалися спрямувати ігрові взаємини таким чином, щоб у них яскраво відображався гуманний характер стосунків дорослих, яких діти наслідують у грі. Ми створювали ігрові ситуації, у яких можна проявити турботу, слухняність, товарискість тощо. Спостерігаючи за іграми вихованців, доводилося зауважувати слушні моменти для створення моральних ситуацій і розвивати їх за допомогою звертань до дітей: “Поглянь, чи зручно ляльці у ліжку”, “Можливо їй треба заспівати колискову, аби вона швидше заснула”, “Лялька впала, забилася. Їй напевно боляче. Хто ж її пожаліє?”.

В іграх старших дошкільників яскраво відображаються сюжети, що відтворюють багатогранне життя людей, взаємини між ними.

Аби спрямувати виховний вплив гри на виявлення гуманних почуттів дітей, ми враховували наступні моменти:

Особливості гуманних проявів дітей в залежності від їхніх знань про моральні норми і досвід реальної поведінки.

Ми включали дітей в уявну ситуацію вирішення моральної колізії у вербальному плані. Показували їм сюжетні картинки на моральні теми, які мали допомогти дошкільникам спроектувати свою поведінку.

Особливості гуманних почуттів дітей в залежності від змісту, рольової структури і сюжетних характеристик гри. Якщо уявлення дитини про гуманні прояви були недостатньо глибокими чи неадекватними змісту гри, то створювались умови, за яких вона могла уточнити свої знання у моральній поведінці і за аналогією з поведінкою однолітків засвоїти способи реалізації цих знань у грі. Найбільш ефективним виявився прийом залучення дитини до ролі, що входила до цього у її “пасив”, а не “актив”, тобто не стільки звичної, скільки бажаної.

Функції гри у вихованні гуманних почуттів дітей. Слід було визначити, чи входять вони у внутрішній світ дитини завдяки відповідним змістовим характеристикам або рольовим вимогам.

Дітям пропонувалися сюжети, що включали турботу про людину, тварин: “Лікарня”, “Поліклініка”, “Залізничний вокзал”, “Новосілля”, “День народження”, “Зоопарк”. В багатьох іграх знаходило своє відображення життя дитячого садка “У нас новенька”, “Свято Нового року (8 Березня)”, “В лікаря”, “Готуємось до школи” та інші.

Критерії підбору підходящих ігор були наступними:

а) відображення у змісті гри моментів, що дозволяли виявляти гуманні почуття до іншого;

б) ступінь емоційної забарвленості ігрових дій дітей, зокрема виявлення співпереживання, співчуття, приязного ставлення, а також надання допомоги.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7

Рекомендуємо почитати:

Методика навчання техніки читання. Вправи для навчання читання
В сучасній практиці навчання техніки читання іноземною мовою використовується переважно фонетичний (звуковий) аналітико-синтетичний метод, розроблений К.Д. Ушинським для навчання читання рі ...

Місце та роль класної самостійної роботи у навчанні лексики
Одним з важливих етапів уроку, які дозволяють вчителю цілеспрямовано та систематично впливати на інтереси дітей є самостійна робота учнів. У методичній літературі, незважаючи на неоднаковіс ...

Організація контролю за методичною підготовленістю студентів
Контроль – визначення, вимір і оцінювання навчально-пізнавальної діяльності тих, які навчаються. Проблеми контролю як обов’язкового елементу навчання широко розглянуті та проаналізовані суч ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.edudirect.net