Добір та апробація педагогічних шляхів виховання гуманних почуттів у старших дошкільників

Нова педагогіка » Виховання гуманних почуттів у дітей старшого дошкільного віку » Добір та апробація педагогічних шляхів виховання гуманних почуттів у старших дошкільників

Сторінка 2

б) емоційна сторона, що містить різноманітну палітру позитивних і негативних емоцій вихователя;

в) виховний намір, закладений у спілкуванні (оцінюючий, інформативний, навчаючий);

г) аспект індивідуального і не індивідуального спілкування;

д)тривалість спілкування, яка може бути дуже різною і по-різному розподілятися серед дітей;

е) частота спілкування з однією дитиною чи групою дітей.

Перераховані аспекти були визначальними для нас у характері виховних впливів на дітей. Зв’язки між педагогом і дітьми повинні бути достатньо емоційними аби впливати на настрій вихованця, його почуття і готовність діяти.

Задача досить складна, враховуючи делікатність сфери почуттів. Її розв’язання вимагало педагогічної майстерності і великого такту.

Майстерність педагогічного такту виявляється перш за все у вмінні поєднувати різноманітність засобів, методів і прийомів впливу на дітей.

Уміння дітей виражати свої почуття до вихователя ми виховували і у звичайному спілкуванні, і у спеціально змодельованих ситуаціях, імітуючих складне становище дорослого. Наприклад, сидячи поруч з дитиною і даючи їй загальні вказівки, як слід поводитися на прогулянці. В момент пояснення “випадково” впускали якийсь предмет, що тримали в руці (ручку, олівець) і намагалися його підняти, але “не могли” (“не могли” однією рукою розстібнути браслет наручного годинника, “не могли” без сторонньої допомоги відкрити коробочку тощо). Основна мета подібних ситуацій – визначити, чи вміє дитина самостійно побачити складне становище дорослого і, відповідно, його реакцію.

В цілому ми відмічали підвищення активності дітей після підкріплення дорослим їхніх правильних дій як при мовленнєвих, так і жестово-мімічних впливах, що звичайно знайшло відображення в особливостях поведінки старших дошкільників: вони виправляли помилки, ставали більш уважними, доброзичливими.

Не менш цінною щодо виховання гуманних почуттів дітей є ігрова діяльність. Ігрові дії дітей соціальні за своєю спрямованістю. У них відображаються досвід і культура народу, вони завжди активно спрямовані на предмет або людину, з якою дитина вступає в контакти .

Ми намагалися спрямувати ігрові взаємини таким чином, щоб у них яскраво відображався гуманний характер стосунків дорослих, яких діти наслідують у грі. Ми створювали ігрові ситуації, у яких можна проявити турботу, слухняність, товарискість тощо. Спостерігаючи за іграми вихованців, доводилося зауважувати слушні моменти для створення моральних ситуацій і розвивати їх за допомогою звертань до дітей: “Поглянь, чи зручно ляльці у ліжку”, “Можливо їй треба заспівати колискову, аби вона швидше заснула”, “Лялька впала, забилася. Їй напевно боляче. Хто ж її пожаліє?”.

В іграх старших дошкільників яскраво відображаються сюжети, що відтворюють багатогранне життя людей, взаємини між ними.

Аби спрямувати виховний вплив гри на виявлення гуманних почуттів дітей, ми враховували наступні моменти:

Особливості гуманних проявів дітей в залежності від їхніх знань про моральні норми і досвід реальної поведінки.

Ми включали дітей в уявну ситуацію вирішення моральної колізії у вербальному плані. Показували їм сюжетні картинки на моральні теми, які мали допомогти дошкільникам спроектувати свою поведінку.

Особливості гуманних почуттів дітей в залежності від змісту, рольової структури і сюжетних характеристик гри. Якщо уявлення дитини про гуманні прояви були недостатньо глибокими чи неадекватними змісту гри, то створювались умови, за яких вона могла уточнити свої знання у моральній поведінці і за аналогією з поведінкою однолітків засвоїти способи реалізації цих знань у грі. Найбільш ефективним виявився прийом залучення дитини до ролі, що входила до цього у її “пасив”, а не “актив”, тобто не стільки звичної, скільки бажаної.

Функції гри у вихованні гуманних почуттів дітей. Слід було визначити, чи входять вони у внутрішній світ дитини завдяки відповідним змістовим характеристикам або рольовим вимогам.

Дітям пропонувалися сюжети, що включали турботу про людину, тварин: “Лікарня”, “Поліклініка”, “Залізничний вокзал”, “Новосілля”, “День народження”, “Зоопарк”. В багатьох іграх знаходило своє відображення життя дитячого садка “У нас новенька”, “Свято Нового року (8 Березня)”, “В лікаря”, “Готуємось до школи” та інші.

Критерії підбору підходящих ігор були наступними:

а) відображення у змісті гри моментів, що дозволяли виявляти гуманні почуття до іншого;

б) ступінь емоційної забарвленості ігрових дій дітей, зокрема виявлення співпереживання, співчуття, приязного ставлення, а також надання допомоги.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7

Рекомендуємо почитати:

Соціокультурна складова у змісті початкового курсу Української мови
Пріоритетним завданням сучасної шкільної освіти є виховання цілеспрямованої особистості, прагнучої до максимальної реалізації своїх можливостей, готової до опанування нового досвіду, здатно ...

Методичні рекомендації соціальним педагогам, вчителям, батькам щодо виховання та навчання обдарованих дітей
На основі одержаних результатів констатувального і формувального етапів експериментального дослідження, ми пропонуємо такі методичні рекомендації батькам щодо виховання та навчання творчо о ...

Етапи навчання монологічного мовлення
Формування вміння висловлюватися в монологічній формі починається з того моменту, коли учень сполучає в логічній послідовності декілька раніше засвоєних ним мовленнєвих зразків (МЗ) фразово ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.edudirect.net