Визначення рівня сформованості гуманних почуттів у дітей старшого дошкільного віку

Нова педагогіка » Виховання гуманних почуттів у дітей старшого дошкільного віку » Визначення рівня сформованості гуманних почуттів у дітей старшого дошкільного віку

Сторінка 3

Спочатку дітям розповідалась історія про двох хлопчиків, котрі розподілили поміж собою такі самі іграшки, причому один забрав собі обидві гарні, а товаришу залишив гірші. Далі дітей запитували, чи гарно вчинив хлопчик і як би вчинили вони на його місці.

Після моральної оцінки ситуації дітьми використовувався “рентген”. Одну дитину відсилали з кімнати, а іншу просили розподілити поміж нею і партнером іграшки, обіцяючи залишити їх для гри на весь день. Важливо було не заважати дитині своєю присутністю. Тому ми виходили з кімнати і спостерігали за поведінкою дитини тайкома через отвір у ширмі.

Наступна ситуація №3 передбачала виявлення у дітей почуття співпереживання. Використовуватися вже відомий нам метод “психологічного рентгену”. Двом дітям пропонувалось погратись цікавою електричною іграшкою (роботом, лялькою, що рухається і розмовляє). Наступного дня дітям давали цю ж іграшку, замінюючи попередньо батарейки на розряджені, які припиняли працювати невдовзі після початку. Звичайно діти безуспішно намагалися ввімкнути іграшку, і нам було неважко переконати їх у тому, що вони її зіпсували. Але спочатку, щоб не зрадити методу, ми переконувались, чи знають діти як поводитись у подібних випадках. Їм розповідали історію про двох хлопчиків, які зіпсували іграшку, спільно граючись. Потім один з них переклав провину за поломку на іншого. Ми запитували у дітей, чи правильно вчинив хлопчик, як слід було зробити і що вони б робили на його місці.

Після “поломки” в індивідуальних бесідах” ми з’ясовували з кожним окремо, як сталося, що іграшка не працює. Звичайно кожному в такій ситуації захочеться зняти з себе підозру, уникнути відповідальності, але це можна зробити тільки за рахунок партнера. Ось тут і з’ясовується, чи здатна дитина до співпереживання товаришу, який опинився в складному становищі, чи її цікавлять лише власні переживання.

Слід зауважити, що після “ремонту” іграшки, коли ми знімали з дітей провину, їхні судження різко змінювалися, набуваючи більш морального характеру. Більшість дітей готові були розділити провину на двох або й цілком взяти на себе відповідальність. Звичайно це свідчило про нестабільність гуманних почуттів дітей та ситуативність характеру їх вияву.

Ситуація №4 “Винагорода” була розрахована на виявлення у дітей здатності до співдії. Двох дітей просили вирізати прапорці, аби потім прикрасити ними групову кімнату. За виконання завдання – обіцяли винагороду (2 комплекти яскравих наклейок).

Перед виконанням завдання дітям давалась наступна інструкція: “Той з вас, хто швидше виріже прапорці, отримає право розподілити винагороду: взяти собі обидва комплекти наклейок або допомогти товаришу і розподілити винагороду”.

Аби діти не закінчили роботу одночасно (тоді дослід втратить сенс), ми давали дітям різну кількість прапорців: одній дитині три, іншій – п’ять. Далі ми залишали дітей і крадькома спостерігали за їхньою поведінкою. Звичайно попередньо дітям розповідалась схожа історія, в якій один із дітей закінчив свою роботу раніше і не допоміг товаришу, а винагороду забрав собі.

Щоб мати можливість діагностувати кожного з пари, дитині, якій в попередньому досліді дісталася більша кількість прапорців, в іншій парі отримувала меншу їх кількість і, звичайно, право розподілити винагороду: забрати собі два призи і не ділитися з партнером, забрати один комплект наклейок, а інший залишити товаришу або ж допомогти другу і розподілити винагороду разом.

Результати експерименту було зафісовано у таблицях 2.1 та 2.2 за наступною схемою:

“+” – дитина виявляє гуманні почуття як на рівні суджень, так і у поведінці;

“+/-” – виявляє гуманні почуття лише на рівні суджень;

“-“ – не виявляє гуманних почуттів.

Зафіксовані у таблицях результати оцінювалися за 3-бальною шкалою:

“+” – 3 бали;

“+/-” – 2 бали;

“-“ – 1 бал.

Таким чином максимально можлива оцінка за усі 4 експериментальні ситуації становила 12 балів, мінімальна – 4 бали. На основі підрахувань ми визначили критерії та рівні сформованості гуманних почуттів у дітей контрольної та експериментальної груп:

4 – 6 балів – недостатній рівень;

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Рекомендуємо почитати:

Аналіз результатів впровадження технології епістемологічної самокорекції майбутнього вчителя мистецтва
Останнім етапом реалізації моделі технології епістемологічної самокорекції визначено аналітико-результативний, що тривав упродовж 2007–2008 н.р. і передбачав перевірку необхідності та доста ...

Принципи методики викладання іноземних мов у школі
Принципи навчання дають відповідь на запитання "Як організувати навчальний процес?" Навчання іноземної мови спирається, як і навчання інших дисциплін, на загальнодидактичні принци ...

Аналіз програм з музики
У більшості шкіл предмет музики вивчається за програмою «Музика», розробленої авторським колективом під керівництвом Д.Б. Кабалевського. Перший урок музики в початковій школі відбувається в ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.edudirect.net