Робота із колективом у системі В.А.Караковського

Нова педагогіка » Педагогічні технології авторської школи В. Караковського » Робота із колективом у системі В.А.Караковського

Сторінка 3

7. Виховний процес дискретний: дитина не весь час знаходиться під впливом школи. Саме тому бажано, щоб цей вплив було яскравим, незабутнім, які мають.

8. Жодний виховний засіб не може бути добрим чи поганим, якщо він взятий у відриві від цілої системи впливів. Виховання ефективно, якщо воно системно.

9. Головним інструментом соціалістичного виховання є колектив школи, що діє на демократичних і гуманістичних принципах, що представляє союз дітей та дорослих, об'єднаних загальними цілями, загальною діяльністю, високоморальними відносинами і спільною відповідальністю.

Комунарська методика

Комунарська методика виникла у позашкільному середовищі і будувалася відразу як чисто виховна. Дана система почала формуватися в сфері дозвілля. Ця обставина, а також і те, що система відразу починала працювати в демократичному режимі, зорієнтована вона була на дитини, розвитку її творчих задатків, - все це створило сприятливі умови для використання комунарської методики. Спочатку її спробували на окремих, разових колективних справах.

Характерним у цьому сенсі став своєрідний клуб вихідного дня, так званий ТН (творча навчання).

Одного разу в школі з'явилося оголошення: «Увага! Завтра, в неділю, о 11 годині ранку, в школі стартує ТН-1. Членами його екіпажу може стати будь-який учень, вчитель або батько, хто хоче, щоб у школі жилося цікаво, дружно, весело. Чекаємо всіх бажаючих. Явка не обов'язкова ».

У першій недільній зустрічі взяло участь порівняно небагато людей - трохи більше 60 осіб. Але на ТН-2 прийшло вже більше ста сорока. З тих пір одну з неділь місяця ми відкриваємо школу для всіх бажаючих цікаво провести час у колі добрих друзів. Саме такий характер - дружній, невимушений, доброзичливий - носять ці зустрічі.

Отже, об 11 годині ранку збираються бажаючі. В актовому залі всі всідаються в загальне коло, в центрі якого запалюється світильник - бригантина з червоними вітрилами як символ дружби, вірності, романтики. Кілька дітей беруть в руки гітари, і в колі починають звучати улюблені пісні. Вони допомагають створити в залі обстановку дружелюбності і розкутості.

Починається перша частина творчого навчання. Це зустріч з цікавими людьми або колективами - з мандрівниками і вченими, робітниками і спортсменами, артистами та журналістами. Друга частина - творча. Всі присутні діляться на кілька груп. Кожна група одержує якесь завдання, яке потрібно підготувати протягом півгодини - години, а потім показати всім результат групового творчості. Наприклад, всі діляться за порами року: народжені навесні утворюють одну групу, народжені влітку - іншу і т. д. Кожна група через відведений час повинна «захищати» свою пору року, довівши, що вона є найкращою.

Зустріч закінчується загальними піснями, які присвячуються іменинникам або товаришам, службовцям в Армії.

Ця недільна зустріч істотно відрізняється від виховного заходу, проведеного за правилами традиційної методики. У ній немає точного плану, відпрацювання тексту і дій, немає заздалегідь прогнозованого результату. Проте багато експромтів, вигадок, гумору, творчості.

Що таке комунарство? Караковський виділив чотири підходи до визначення цього поняття.

- це - життєва концепція вихователів-ентузіастів, їх педагогічна віра; караковський педагогічний колектив виховання

- це – рух дорослих і дітей, здійснений в певних історичних (тимчасових) рамках;

- це - організація, союз однодумців, одновірців. Це - те, що залишилося від рухів та організацій, що були відсіяні і перевірені часом, а саме - методика, інструмент конструювання педагогічної реальності. При цьому важливо підкреслити, що найбільший успіх ця методика має тоді, коли вона здійснюється не як простий набір операцій, а як реалізація гуманістичної і демократичної педагогічної концепції.

Розвиваючись у позашкільному середовищі, Комунарська методика будувалася відразу як чисто виховна, поза навчальним процесом, поза офіційної структури школи. У школі панував авторитаризм, в умовах позашкільного дитячого закладу, якому відводилася роль організатора дозвілля, свобода педагогічної творчості і маневру була відносно більшою.

Ось чому введення комунарської методики в шкільне життя вимагає обачності і терпіння, почуття ситуації і точного розрахунку. Справа в тому, що в школі є чимало умовностей, обов'язкових моментів режиму, є і нудна, повсякденна, навіть рутинна робота. На одному інтересі і романтиці все шкільне життя не побудувати. Але саме зараз, як ніколи, життя і побут школи потребують оновлення, а методика виховання - звільнення від дидактичного пресу, від засміченості і формалізму. І тут неоціненну допомогу надасть Комунарська методика.

Страницы: 1 2 3 4 5

Рекомендуємо почитати:

Проміжне зовнішнє незалежне тестування, причини та необхідність його запровадження, шляхи реалізації та перспективи розвитку
Після скасування щорічних іспитів для учнів середіх загальноосвітніх шкіл України та запровадження щорічних державних аттестацій, загальний рівень знань серед учнів почав швидко знижуватися ...

Морально-духовні цінності
Педагогічна майстерність, що базується на вміннях, кваліфікації, на думку А.С. Макаренка, – це знання педагогічного процесу, вміння його побудувати, привести в рух. Тому нерідко педагогічну ...

Метод прогнозування
Прогнозування — передбачення ситуацій (обставин, процесів, явищ, подій), які раніше не мали місця, але можливі в перспективі. Прогнозування здійснюють в усіх сферах діяльності (сімейно-побу ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.edudirect.net