На думку Президента АПН України В.Г. Кременя, школа „з класами, в яких розташовані тільки парти і дошки, а під час навчального процесу використовуються лише підручники, відійшла в минуле. Сучасна школа неможлива без комп’ютерної техніки, сучасних кабінетів фізики, хімії, біології”.
Інформаційні технології відкривають учителям і учням доступ до нових нетрадиційних джерел інформації, містять якісно нові можливості для навчання та творчого розвитку. Основною метою впровадження НІТ у навчання є підготовка учнів до повноцінної життєдіяльності в умовах інформаційного суспільства.
Відповідно до мети виділяються такі педагогічні завдання нових інформаційних технологій навчання у закладах освіти:
інтенсифікація всіх рівнів навчально-виховного процесу, підвищення його ефективності та якості;
побудова відкритої системи освіти, що забезпечує кожній дитині та дорослому власний шлях самоосвіти;
системна інтеграція предметних галузей освіти;
розвиток творчого потенціалу учня, його здібностей до комунікативних дій;
розвиток умінь експериментально-дослідницької та пізнавальної діяльності;
формування інформаційної культури учнів.
Комп'ютер може використовуватися на всіх етапах навчання і при цьому він виконує різні функції: учителя, інструменту пізнання, об'єкта навчання, інформаційного середовища. Важливим є те, що нові інформаційні технології навчання дають змогу розв'язувати досить складні дидактичні завдання:
вивчення явищ і процесів у мікро- та макросвіті, у складних технічних і біологічних системах на основі використання засобів комп'ютерної графіки та комп'ютерного моделювання;
представлення в зручному для вивчення масштабі часу різних фізичних, хімічних, біологічних та соціальних процесів, які реально відбуваються з дуже великою або дуже малою швидкістю.
Засоби нових інформаційних технологій навчання, що використовуються у закладах освіти, підрозділяються на апаратні (комп'ютерні класи, навчальні комп'ютерні мережі, електронне демонстраційне обладнання, персональні комп'ютери), програмно-методичні (педагогічні програмні засоби і програмно-методичні комплекси) та навчально-методичні (посібники, документація, інструктивні матеріали) Педагогічні програмні засоби (навчальні комп'ютерні програми), які застосовуються в школі, можна поділити на такі види: навчальні, контролюючі, додаткові, багатофункціональні.
Залежно від того, які засоби використовуються і з якою метою, змінюються форми та методи нових інформаційних технологій навчання, що застосовуються в кожному випадку.
У літературі виділяються три напрями використання комп'ютерних технологій навчання.
«Проникаюча» технологія (фрагментарне використання за окремими темами або для виконання окремих дидактичних завдань).
Основна технологія (найважливіша з технологій, які використовуються в навчанні, пов'язана із застосуванням комп'ютерних моделей).
Монотехнологія (використання комп'ютера не тільки під час навчання, а й в управлінні навчально-виховним процесом).
Сьогодні найбільш реалізованим у практиці роботи шкіл є напрямок використання комп'ютерної технології як проникаючої, тобто фрагментарне використання комп'ютерів у навчально-виховному процесі в рамках традиційної моделі навчання для розв'язання окремих дидактичних завдань. За такого підходу в учителів з'являється можливість поєднання різноманітних традиційних технологій навчання з інформаційними. У цьому разі використання нових інформаційних технологій пов'язане з розв'язанням дидактичних завдань кількох типів:
Рекомендуємо почитати:
Значення пізнавальної
активності на уроці
Практика показує що навчання як процес засвоєння знань, навичок і умінні протікає успішно лише при досить високій пізнавальній активності дітей — прагненні до навчання, до оволодіння більш ...
Ігротерапія як метод подолання педагогічної занедбаності молодшого школяра
в умовах будинку-інтернату
Гра – найприродніша і найпривабливіша діяльність дітей. За даними Н.І. Уткіної, діти 3-5 років отримують задоволення від процесу гри, а в 5-6 років – не лише від процесу, а й від результату ...
Теоретико-методологічні засади
співпраці школи та сім'ї
Співпраця школи з сім’єю, опора на родинні традиції набуває сьогодні нового педагогічного змісту та особливої актуальності. Адже об’єктивна необхідність взаємодії школи і сім’ї у розвитку о ...
У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>