Система роботи вчителя музики в процесі ознайомлення молодших школярів з духовною спадщиною

Нова педагогіка » Роль духовних піснеспівів у музичному вихованні молодших школярів » Система роботи вчителя музики в процесі ознайомлення молодших школярів з духовною спадщиною

Сторінка 1

Наше дипломне дослідження ми проводили на базі ЗОШ №2 м.Кам'янець-Подільського, вчителя-методиста початкових класів Васильєвої Тетяни Іванівни.

На початку роботи ми проаналізували програму з музичного виховання учнів початкових класів. Для одержання необхідної інформації з питань, що нас цікавлять застосовувалися методи: анкетування, бесіди.

В анкетах учням ставились такі запитання: Що ви знаєте про церковний спів? Де ви вперше чули церковний спів? Яке враження справив на вас церковний спів? Чи слухаєте ви на уроках музики духовний спів?

Відповіді дітей в основному були такі: 3% учнів – “Вперше почули церковний спів у церкві”, 1% – “Він дуже сумний, повільний”, 2% – “Він дуже гарний, трохи сумний”, “На мене він дав враження музики без барабанів, без інструментів”. Були і такі відповіді: 85% – “Не знаю”, “Нічого”, 9% – “Ніякий”.

А на запитання “Чи слухаєте ви на уроках музики церковний спів?”, всі діти відповіли: “Ні”.

Результати такого опитування спонукали нас до впровадження елементів церковного співу на уроках музики, для того,щоб на практиці перевірити доцільність впровадження православного співу у музичне виховання молодших школярів. Для цього ми використали Програму “Духовна музика: світ краси і гармонії”, створену Міністерством освіти Російської Федерації на основі багатомірного науково0методичного і практичного досвіду Ірини Василівни Кошміної – музикознавця, кандидата педагогічних наук.

Виходячи з об’єктивних умов, ми на уроках музики використовували лише елементи даної програми. Уроки та позакласні заняття проводились на базі четвертих класів.

Перше заняття було присвячене темі «Введення в церковний спів», на якому в доступній дітям формі розповідалось про сутність церковного співу, його виникнення, особливість. Після проведеної бесіди у дітей виникло бажання детальніше ознайомитись з церковним співом, а також з сутністю православних служб, де власне і використовуються церковні піснеспіви.

На музичних заняттях діти отримали уявлення про Православні служби: Всенощна і літургія.

При ознайомленні з Всенощною діти прослухали такі хорові твори: “Благослови, душе моя, Господа”, “Блажен муж”, “Ныне отпущаеши”, “Богородице Дево”, “Многоліття”.

Паралельно з церковною музикою діти слухали твори композиторів-класиків: хор “Слався” з опери М.Глінки “Іван Сусанін”.

При ознайомленні з Літургією, діти прослухали такі твори: “Трисвяте”, “Отче наш”, “Херувимська”.

Особливу цікавість в учнів викликала розповідь про Євангеліє, де були використані записи церковних дзвонів.

На уроках музики і позакласних заняттях ми використовували такий ілюстративний матеріал: репродукції ікон, фотографії церков, костелів, зображення євангелістів.

Особливе враження на дітей справили бесіди отця Тарасія які відбуваються в школі 1-2рази в семестр протягом останніх двох років (вч. Васильєвої Т.І), а також відвідування дітьми собору Олександра Невського (м.Кам'янець-Подільський). Тут вони не тільки познайомилися з внутрішньою будовою храму, але і послухали церковні пісне співи у виконанні церковного хору. Діти отримали запрошення на відвідування недільної школи та можливість співати у дитячому церковному хорі.

Останнє дуже зацікавило дітей. Тому було вирішено використати таку обізнаність учнів і те, що 2 роки вони вивчають «християнську етику» на індивідуальних заняттях та провести на базі цього класу заняття музичні з елементами церковного співу.

При підготовці та проведенні цих занять ми дотримувались таких вимог:

дуже уважно відносились до змісту кожного піснеспіву, оскільки Слово є головним у церковній музиці. Перед прослуховуванням пояснювали його зміст, з якими християнськими образами він пов’язаний, або якою датою православного календаря. Для більш свідомого сприйняття музики діти мали перед собою текст пісне співу.;

розповідь про релігійну культуру ми проводили від третьої особи: “віруючі люди вважають .”, “за християнським вченням .” і т.д.;

репродукції ікон підбирались у відповідності зі змістом уроку, та використовуваним матеріалом;

особлива увага зверталась на те, щоб пояснення матеріалу було без нав’язування, без релігійного акценту, враховуючи, що сам матеріал досить сильний за своїм духовно-моральним впливом. Необхідно пам’ятати, що головний принцип роботи в школі залишається просвітницький, без релігійної пропаганди. В поясненнях і узагальнюючій бесіді ми не зменшували серйозність і значимість змісту духовної музики, але і не перевантажували лишньою інформацією;

під час нашого дослідження ми враховували індивідуальні особливості учнів і особистісну форму засвоєння кожним, а також рівень сформованості моральних понять в даному віці. На уроках та позакласних заняттях намагались створити атмосферу внутрішнього спокою, добра, настрою на гармонійне сприйняття світу.

Страницы: 1 2 3

Рекомендуємо почитати:

Методика тестування студентів при вивченні модуля "логіка предикатів"
Були обрані за формою проведення групові бланкові тести, які дозволяють охопити велику групу випробуваних одночасно, час відведений для виконання – 50 хвилин. Тести проводилися в робочій об ...

Математичні вікторини, олімпіади
Організація вікторин - одна з форм позакласної роботи з математики. Змагання в формі вікторини, яке допомагає виявити найкращого математики, найбільш кмітливу команду, найкращий клас, прово ...

Організація праці викладача, основні вимоги до діяльності викладача вищої школи
Відповідно до законодавства України робочий час педагогічного та науково-педагогічного працівника визначається Кодексом законів про працю України. Час виконання навчальних, методичних, наук ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.edudirect.net