Принципи, структура та зміст побудови програми «Духовна музика в сучасній школі»

Нова педагогіка » Роль духовних піснеспівів у музичному вихованні молодших школярів » Принципи, структура та зміст побудови програми «Духовна музика в сучасній школі»

Заработок на криптовалютах по сигналам. Больше 100% годовых!

Заработок на криптовалютах по сигналам

Трейдинг криптовалют на полном автомате по криптосигналам. Сигналы из первых рук от мощного торгового робота и команды из реальных профессиональных трейдеров с опытом трейдинга более 7 лет. Удобная система мгновенных уведомлений о новых сигналах в Телеграмм. Сопровождение сделок и индивидуальная помощь каждому. Сигналы просты для понимания как для начинающих, так и для опытных трейдеров. Акция. Посетителям нашего сайта первый месяц абсолютно бесплатно.

Обращайтесть в телеграм LegionCryptoSupport

Сторінка 3

Цікаво вирішити прийом «Духовна музика і російська класика» на занятті, присвяченому патріотичній темі в церковній музиці, де зіставляється хорове звучання справжнього повсякденного наспіву — Тропаря Хрестові і молитви за Батьківщину — з його оркестровим звучанням в Увертюрі «1812 рік» П.Чайковського.

4) Християнська віра в народному представленні. Рішення цього способу організації матеріалу на уроці може бути різним. Це, наприклад, звертання до народних переказів і легенд, у яких розкривається відношення народу до православ'я, їхня щирість і вірність духовним ідеалам. Спочатку прочитати легенди («Пустельник» тощо) потім прослухати близькі по образу музичні твори.

Такий же підхід можливий і при знайомстві з народним переказом про град Китіж і втіленням його в опері Н.Римського-Корсакова. Дотепер жива в народі ця легенда. Письменник П.Мірошник-Печерський пише у своєму романі «У лісах», ніби-то «на озері Світлому Ярі, тихим літнім вечором, видніються відбиті у воді стіни, церкви, монастирі. І чується по ночах глухий, тужливий дзенькіт дзвонів». Учні слухають музику з опери Н.Римского-Корсакова (сцена входження в невидимий град Февронії і княжича під передзвін дзвонів). Відзначимо, що, при ведучому значенні прийому «Християнська віра в народному представленні», тут реалізується також прийом «Духовна музика і класика ».

Крім легенд і переказів про християнську віру, російський народ склав самобутні пісні — «духовні вірші», що з'явилися вже в XI в. у результаті взаємодії нової для Русі християнської віри і народної творчості. Близькість духовного вірша до народних билин, історичним пісням виражена через образність і стилістику як літературної мови, так і музичного наспіву. З огляду на, що діти ще недостатньо підготовлені для сприйняття складних християнських образів, духовний вірш допоможе їм ввійти в цей світ.

На прикладі зіставлення уривків з «Дитячої Біблії» про створення світу і духовного вірша «Голубина книга» діти відчують розходження у викладі того самого сюжету. Але головне, духовний вірш допоможе краще зрозуміти біблійні образи. У духовному вірші «Плач Йосипа Прекрасного» розкривається тема зрадництва і страждань, у вірші «Пристрасті» (Христовы) відбиті події Жагучого тижня. Вірші про Ісус Христі («Пристрасті») можна зв'язати з темою «Велика посада», вірші про Богородицю («Сон Богородиці») — з розповіддю про Благовіщення. Духовні вірші спочатку читаються, а потім слухаються в музичному виконанні.

5) Діалог християнських культур. Такий діалог можливий при зіставленні піснеспівів на честь Богородиці, наприклад православного «Богородиці, Дево» і західноєвропейської (католицької) «Аве Марія». Паралельно порівнюються й іконописні втілення образа Богородиць у православному і західноєвропейському мистецтві. Зіставляються піснеспіви на честь Ісуса Христа: «Єдинородний Сині» з літургії і частин з Високої меси И.Баха.

6) Вітчизняна історія і православна культура. Святі. Це один з цікавих шляхів введення духовної музики на уроці. Діти довідуються про історичних людей, зарахованих до лику святих, у контексті історії. Прикладом розробки цього способу викладу матеріалу можуть бути заняття, присвячені піснеспівам на честь Сергія Радонежського, Дмитра Донського, Олександра Невського й інших. Так, діти довідуються про те, що Сергій Радонежський, один із самих шанованих російських святих, був видатним політичним діячем, що виступав за примирення російських князів, за з’єднання окремих князівств у сильну російську державу. Прослуховуються піснеспіви на честь Сергія Радонежського.

7) Творці духовної музики. Даний монографічний принцип лежить в основі програми 8 класу, коли відбувається узагальнення всього курсу. Учнем пропонується коротко ознайомитися з творчістю російських композиторів — авторів різних духовних піснеспівів: В.Титовым, М.Березовським, Д.Бортнянским, А.Веделем, П.Чайковським, С.Рахманіновим, А.Архангельським, А.Кастальским і ін. Педагог коротко розповідає про творчість композитора, і потім слухається один з його добутків.

8) Діалог поколінь. Російська духовна музика, будучи мистецтвом минулих століть, природно, сприймається у визначеній історичній перспективі ,виникає діалог культур минулого і сьогодення, діалог поколінь.

Щоб духовна музика не сприймалася як мертве, далеке від дійсного часу мистецтво, необхідно вводити неї в оточенні сучасного життєвого тла, зв'язати з подіями сьогоднішнього дня. Приведемо приклад. Учнем задається питання: чому в останні роки активно відроджується релігійна культура? Як правило, діти відповідають: тому що в ній усі красиво: храми, ікони, музика . Наші предки створювали цю красу і любувалися нею, і ми відроджуємо цю культуру як пам'ять, історію, красу, створену в минулому.

Страницы: 1 2 3 4

Рекомендуємо почитати:

Пошуки шляхів вдосконалення організації колективної учбової діяльності молодших школярів
З метою більш глибокого оволодіння науковими знаннями там, де це можливо, теоретичні знання закріплюються практичними – діти долучаються до доступної дослідницької роботи. Розглянемо органі ...

Закон України «Про загальну середню освіту». Основні шляхи та умовами реформування середньої освіти
Включає ХІ розділів. Прийнятий 13 травня 1999 року. 1 розділ. Загальні положення включає статті: - Основні завдання законодавства України про середню освіту. Система загальної середньої осв ...

Методика ознайомлення із задачами на розкриття конкретного змісту арифметичних дій
До задач, які розкривають конкретний зміст арифметичних дій, належать задачі на знаходження суми, остачі, добутку, на ділення, на вміщення і рівні частини. Задачі на знаходження суми й оста ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.edudirect.net