Базовою для всіх ключових компетенцій є діяльна компетенція, так як містить в собі досвід пізнавальної, навчальної, дослідної та інших видів діяльності; вміння бачити і формулювати проблему, знайти вирішення та вибрати найбільш ефективне з них; готовність нести відповідальність за свій вибір; вміння давати аргументовану оцінку різних поглядів і позицій, реалістично оцінювати свої можливості.
Історико-культурна та культурно-просвітницька компетенції є внутрішньою основою для вирішення творчих, дослідницьких, організаційно-методичних та інших задач. Сюди також відносяться компетенції в області естетики, художньої творчості і художньої культури, компетенції історико-культурного циклу ( історія мистецтв, історія матеріальної культури, історія архітектури, а також історія окремих видів мистецтва по спеціалізаціям), знання соціологічного і соціально-психологічного характеру, які дозволяють справляти художній вплив на формування естетичного оточення і художньої культури населення.
Художні компетенції – компетенції в академічному малюнку та живопису, компетенції в конструкційно-художньому циклу, компетенції специфіки суміжних мистецтв ( живопису та графіки, архітектури та скульптури) та в проблемах художнього синтезу.
Графічна компетенція – компетенція в технічній графіці, нарисовій геометрії, теорії побудови перспективи, проекцій, в дійсних стандартах та технічних умовах на виробничу продукцію.
Технологічна і проектно-технічна компетенції – компетенція в матеріалознавстві, технології промислових матеріалів, принципах будівельного і технічного конструювання, технологічних процесах виготовлення та серійного виробництва, обладнання та інструментарію, техніка виготовлення, моделювання, макетування.
Економічна компетенція – компетенція в організації та управління проектним циклом, економічних аспектах, менеджменті та маркетингу промислових підприємствах художнього виробництва, проектно-конструкторських організацій, питаннях охорони праці, техніці безпеки, технічної естетики.
Таким чином, ми виділили та сформулювали основні ознаки, зміст і структуру ключових компетенцій як основу створення моделі спеціаліста в області дизайну.
Нижче наведена таблиця у якій узагальнюються спільні риси компетенції дизайнера та вчителя образотворчого мистецтва.
Взаємозв’язок компетенції дизайнера та вчителя образотворчого мистецтва
риторика дизайнер компетенція вчитель
Таблица
Компетенції вчителя |
Взаємозв’язки |
Компетенції дизайнера |
Мовна |
Вміння правильно говорити у відповідності до поставлених цілей |
Комунікативна |
Соціальна, Адаптативно-цивілізаційна |
Використання в роботі спеціалізованих знань соціальних процесів та явищ |
Історико-культурна, Діяльна |
Компетенція самовдосконалення |
Вміння знаходити нові оригінальні рішення поставлених задач. Самоосвіта |
Компетенція самовдосконалення |
Предметно-методична |
Правильне та доцільне використання інформації та технічних засобів у роботі |
Технологічна, Інформаційна |
Рекомендуємо почитати:
Сутність і зміст громадянського виховання
Громадянське виховання - це процес формування громадянськості як інтегрованої якості особистості, що надає людині можливість відчувати себе морально, соціальне, політичне, юридичне дієздатн ...
Метод резолюцій
Основна ідея методу резолюцій, який розглядається у логіці висловлень, зберігається і у логіці предикатів. Нагадаємо основні означення і факти. Бінарною резольвентою R(Dl, D2) двох диз’юнкт ...
Мета, методика і організація дослідження маскулінних і фемінних
характеристик в образі чоловіка, жінки і викладача у студентів вузів
Про необхідність поглиблення і збагачення теоретичних і практичних напрацювань по проблемі гендерних стереотипів в системі вищої освіти говорять багато зарубіжних і вітчизняних психологів. ...
У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>