Облік властивостей уваги у навчанні

Нова педагогіка » Властивості уваги та їх облік в навчанні » Облік властивостей уваги у навчанні

Сторінка 1

Увага учнів – обов'язкова і необхідна умова для успішної учбової роботи. Основні засоби збудження уваги учнів – динамічне ведення занять із застосуванням різноманітних прийомів організації активності учнів, чіткий і ясний виклад матеріалу. Необхідне перемикання уваги учнів з одного виду діяльності на іншій, усунення відволікаючих подразників, окрім цього, поступове формування здатності протистояти їм, боротися з відволікаючими чинниками (робочий шум в класі, шуми в коридорі або на вулиці, наявність в учбовому класі нових предметів, експонатів, присутність нових людей). Інакше, якщо учень не здібний до перенесення уваги, він перетвориться в зніжена істоту із стійкою звичкою працювати тільки в абсолютній тиші.

Величезне значення в роботі вчителя має розподіл уваги. Працюючи з учнями в класі, вчитель знаходиться в невпинно змінній обстановці: кожен учень вимагає до себе особливої уваги.

Головна умова виховання уваги учнів – різноманітність їх роботи на уроці.

В цілях активізації уроку потрібно, щоб якомога менше часу йшло на організаційний період початку уроку. Повинна бути проведена заздалегідь велика підготовка вчителя, щоб привчити що вчаться швидко перемикати свою увагу від зміни до уроку.

Розвиток уваги у дітей проходить поступово.

У молодшому дошкільному віці переважає мимовільна увага. Характерна межа уваги дітей молодшого дошкільного віку - значна відволікаємість. Дитину легко відвернути яскравою іграшкою, розмовою. Проте чим сильніше виражений інтерес до об'єкту, тим стійкіше мимовільна увага дитини.

Подальший розвиток мимовільної уваги пов'язаний із збагаченням інтересів. У міру того як розширюються інтереси дитини, його увага приковується до ширшого круга предметів і явищ. Він може досить значний час розглядати іграшку, картинки, слухати вірші і казки, стежити за мовою тих, що оточують і своєю власною. Виконання дітьми ряду доручень, покладених на них обов'язків в дитячому саду і удома, привчає дітей звертати увагу на необхідність досягнення тієї або іншої мети, виконання вказівок і вимог дорослих. Все це приводить до розвитку довільної уваги.

До кінця дошкільного віку увага піднімається на вищий ступінь свого розвитку. Це пов'язано з появою нових інтересів, розширенням кругозору, входженням дитини в умови життя сім'ї і дитячого саду, оволодінням новим виглядом діяльності. Старший дошкільник все більше і більше починає звертати увагу на ті сторони дійсності, які раніше залишалися поза полем його уваги. Це розширення сфери спілкування дитини, збагачення його інтересів в першу чергу піднімає на вищий рівень розвитку мимовільну увагу.

Довільна увага особлива інтенсивно розвивається в іграх, де дотримання правил ігор вимагає від дитини зосередженості і концентрації уваги.

Вихователі ставлять перед дітьми мети, направляють їх сприйняття на життєво важливі сторони навколишнього життя, учать їх спостерігати. Старші дошкільники можуть протягом тривалішого часу управляти своєю увагою.

Розвитку довільної уваги сприяє участь дітей в інших видах діяльності (навчання, праця, малювання і ін.). Без наявності мети, зосередженості і спрямованості уваги, без його стійкості неможливо оволодіти жодним видом діяльності, неможливо досягти бажаного результату.

Поступово до кінця дошкільного віку з'являється досвід в управлінні своєю увагою, уміння більш менш самостійно його організовувати, без тієї постійної допомоги з боку дорослих, яка так була необхідна молодшим дітям. Це є одним з основних умов готовності дитини до шкільного навчання.

Характер уваги залежить від спрямованості і інтересів особи школяра. Увагу молодшого школяра носить виборчий характер, тобто прямує на те, що особливо для нього значущо. Для учнів молодших класів зазвичай значущо те, на що їх увагу звертає вчитель. Утримувати увагу на одному об'єкті буває непросто. Увага учнів початкових класів, у зв'язку з їх значною емоційною збудливістю легко відволікається і насилу прямує на те, що їм здається нудним. Тому другорядні деталі помічаються ними іноді легше, ніж основне.

Разом з тим є і якісь нецікаві моменти, які треба подолати, щоб досягти результату. Так формується довільна увага, яка вимагає відомих зусиль волі. Постійне тренування довільної уваги приводить до оволодіння ним в достатній мірі. Учні (знову-таки під керівництвом вчителя) починають ще краще розуміти, як і чому важливо не відволікатися під час занять, чому важливо уміти бути уважним.

Впродовж молодшого шкільного віку регулюючі впливи вищих кіркових центрів поступово удосконалюються. В результаті цього відбуваються і істотні перетворення характеристик уваги, йде інтенсивний розвиток всіх його властивостей: збільшується об'єм уваги, підвищується його стійкість, розвиваються навики перемикання і розподілу. Проте тільки до 9-10 років діти стають здатні достатньо довго зберігати і виконувати довільно задану програму дій.

Страницы: 1 2

Рекомендуємо почитати:

Психологічні основи сприймання художніх творів молодшими школярами
Методика аналізу художнього твору в початкових класах не може враховувати особливості сприймання художнього твору дітьми молодшого шкільного віку. Адже поряд з чуттєвою формою пізнання чита ...

Цілі та зміст навчання лексики. Активний, пасивний та потенціальний лексичний мінімум
Метою формування лексичної компетенції: формування лексичних навичок як важливого, невід’ємного компонента рецептивної та продуктивної мовленнєвої діяльності. Практична мета навчання інозем ...

Особливості виховання патріотизму у дітей дошкільного віку
Одним із найсуттєвіших показників моральності людини є патріотизм. Патріотизм (грец. paths - батьківщина) - любов до Батьківщини, відданість їй і своєму народу. Без любові до Батьківщини, г ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.edudirect.net