Організація духовно -морального виховання школярів на уроках

Нова педагогіка » Духовно-моральні цінності дітей шкільного віку » Організація духовно -морального виховання школярів на уроках

Сторінка 4

- Ще хвилину тому ми тут бачили один пісок, а зараз перед нами постали красені-дерева. Подивишся на них, і здається, що всі вони однакові. Але якщо придивитися, то ми побачимо, що всі дерева різні, не схожі один на одного. Точно так само і люди: у кожного свої звички, свій характер.

- У вас ще залишилися квіточки. Напишіть у центрі квітки своє ім'я, а на кожному пелюсточку - рису свого характеру.

- А зараз переверніть квіточки і зі зворотного боку на кожній пелюстці напишіть таку рису характеру, яку ви хотіли б у собі бачити.

- Хто не посоромиться назвати ці якості?

- А що треба робити для того, щоб стати такою людиною?

- Прикріпіть ці квіточки на дерева.

- У нас вийшов красивий квітучий сад. Такий сад буде приносити не тільки радість, але і користь. Ось так сьогодні ми з вами ще раз переконалися в тому, що людина своїми добрими вчинками, добрим ставленням до людей здатний навіть спекотну і мляву пустелю перетворити в чудовий сад.

- А закінчити наш класний годину мені хочеться старої доброї дитячої пісенькою, яка також буде і моїм побажанням всім вам, - «Дорогою добра».

Аналіз та обговорення результатів.

Після цілеспрямованої проведеної роботи по духовно - моральному вихованню провели таке ж опитування другокласників.

Пояснили всі поняття 24 осіб. Учнів, які зовсім відмовилися виконувати завдання, не було.

Другокласники, на відміну від першокласників, без праці пояснюють не тільки поняття «дружба», «зло», «добро», «свобода», а й «щастя», «мудрість». Як і раніше важкими для тлумачення виявилися «помірність» і «милосердя».

Щастя пов'язується школярами другого року навчання зі святом, з радістю, везінням: «це коли людина радіє і йому дуже добре», «це коли день народження і багато подарунків», «коли комусь весь час щастить». Нерідко за змістом ця категорія наближається до такої, як «помірність»: «це коли людина думає, що йому всього вистачає», «що у нього є, то йому більше і не треба». Деякі діти пов'язали поняття «щастя» з пережитим: «це коли в селі з друзями граєш», «коли уроків не поставили», «коли з школи відпустили». З'являються відповіді досить високою для даного віку ступеня абстрагування: «на душі добре, нічого поганого, і так кожен день».

Мудрість для другокласників уособлюється в людині, який «усе знаєте розумний», «сильний», «вміє прийняти правильне рішення» і при цьому він часто «дуже старий». Деякі відповідають охарактеризували «мудрість» як «хвастунство».

Чи існують відмінності в поясненнях першокласників і другокласників понять «дружба», «зло», «добро», «свобода»? У відношенні дружби у відповідях починають диференціюватися конкретні ознаки: «це коли довіряєш іншому», «коли спілкуєшся часто з кимось і віриш йому», «це союз однодумців», «це такий зв'язок з людиною, коли хоч іноді сваришся, але все одно дружиш ».

Зло тлумачиться з точки зору заподіяння шкоди: «роблять погане», «ображають маленьких», «відібрали м'яч», тобто зберігається зв'язок з конкретною дією. Зберігається зв'язок і з поганим (злим) людиною, і зникають відповіді, пов'язані тільки з емоційною оцінкою даної категорії.

У розумінні добра існувала між дівчатками й хлопчиками різниця нівелюється. Другокласники пов'язують дану категорію перш за все за допомогою іншої людини.

З'являються відповіді на кшталт: «це коли людина вміє сприймати чужу біль» і «це багатство». Цікаво, що Л.С. Виготський в роботі «Педологія підлітка», вирішуючи завдання пояснення недіалектічності в мисленні підлітка, просить випробовуваних 13-14 років визначити абстрактні поняття, одне з яких - «добро». Аналіз висловлювань дозволив ученому зробити висновок про те, що вони «частіше визначають житейська, практичне значення цього терміна:" Добро - це є нажите, наприклад хороші сережки, годинники, штани і т.д. " . або, зрештою, "Цінні речі" »[1, с. 70]. У нашому випадку вік випробовуваних склав 8-9 років. Але тим не менш тлумачення добра як багатства зустрілося у відповідях другокласників тільки в єдиному випадку.

Як і першокласники, учні 2-х класів не змогли в поясненні категорій «помірність» і «милосердя».

Динаміка вмісту цих уявлень полягає в тому, що на початку молодшого шкільного віку спостерігається поступове оформлення інтересу до одного, виникає уявлення про винятковість дружніх відносин, а в кінці цього вікового періоду дружба виступає як взаімопріятное і безконфліктне взаємодія в спільній діяльності. Від 1-го до 2-го класу простежується перехід від зовнішніх описів прояви дружби («це коли двоє людей ходять разом») до внутрішнього змісту відносин («коли діляться враженнями», «це коли люди довіряють один одному», «коли є спільні інтереси »).

Щастя все рідше пов'язується з подарунками та святами і частіше - тільки з радісним, веселим настроєм: «це означає веселий від чогось», «коли в людини все добре», «життєва радість», «коли все вдається».

Милосердя більшість відповіли пов'язали з «добрим серцем» і «бажанням робити добрі справи», з «людиною, яка всіх жаліє».

Страницы: 1 2 3 4 

Рекомендуємо почитати:

Інформаційні технології
Інформаційні технології – технології інформатики в поєднанні з іншими, пов’язаними з нею, технологіями, тобто це цілеспрямована організована сукупність інформаційних процесів з використання ...

Дидактичні умови організації самостійної роботи у класі-комплекті
Самостійна робота на уроці – органічна частина навчального процесу. Тому методика її проведення визначається специфічними особливостями кожного предмета, змістом теми, рівнем підготовленост ...

Загальна послідовність вивчення матеріалу лінії нерівностей
Необхідно враховувати два протилежно направлених процесу, які супроводжують навчання. Перший процес - поступове зростання кількості класів нерівностей і прийомів їх розв’язання, різних пере ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.edudirect.net