План-конспект сучасного комбінованого уроку на тему «Антарктида й Антарктика. 7 клас»

Нова педагогіка » Розробка уроків з географії » План-конспект сучасного комбінованого уроку на тему «Антарктида й Антарктика. 7 клас»

Сторінка 2

Запитання:

Яку площу на Землі займає суходіл? (149 млн.км2)

Яку площу у відсотках займає Антарктида? (10%)

Яке місце за площею серед інших материків посідає Антарктида? (5)

Антарктида, Південний океан

«Словничок»(самостійна робота з підручником)

Завдання. Розкрити поняття «Антарктика», записати його в зошит.

(Антарктикою(з грецької «анти» - проти) називають всю південну полярну область нашої планети – Антарктиду разом з прилеглими до неї частинами трьох океанів. Умовна межа Антарктики проходить кромкою плавучих льодів приблизно між 48о та 60о пд.ш.)

Мозковий штурм

Питання. Що таке «Південний океан»? «За» та «проти» його виділення.

(Південний океан – це п’ятий океан, водні простори Світового океану навколо Антарктиди (виділення Південного океану зроблено в 1845 році Королівським географічним товариством у Лондоні)).

за

проти

Власна система атмосферної та водної циркуляції (західні вітри, активна циклонічна діяльність, течія Західних вітрів).

Більш низька температура водних мас (багато айсбергів – 200 тис. за рік).

Своєрідність органічного світу (китоподібні, ластоногі, альбатроси, пінгвіни).

Відсутність чітких кордонів із південними частинами Тихого, Індійського, Атлантичного океанів.

Цілісність підводного рельєфу цих океанів.

Вода в Південному океані холодна, приливи низькі – біля 4м, солоність – біля 34%0

5. Берегова лінія Антарктиди

Потужний льодовий покрив визначає форму та розміри материка. Часто не можливо встановити, де закінчується суходіл під шаром потужної криги. Саме краї льодовика, що обривається стіною в сторону океану, утворюють берегову лінію. Сповзаючи на шельф і спираючись на океанічне дно, вони утворюють шельфові льодовики (знайдіть на карті атласу шельфові льодовики Ронне, Росса). Окремі ділянки вод, що прилягають до океану, називають морями, які переважно носять імена тих мандрівників, що їх відкрили (знайдіть ці моря на карті). Від «льодової шапки» - шельфових льодовиків відколюються айсберги.

«Словничок»

Айсберг англ. – «льодяна гора»

«Картографічний практикум»

У рамках практичної роботи №8 «Нанесення географічних об’єктів на контурну карту» підпишіть океани, моря, що омивають Антарктиду, Антарктичний п-ов, шельфові льодовики, Південний полюс, Південний магнітний полюс.

6. Історія відкриття та дослідження материка

Антарктида була відкрита останньою з материків Землі. Чому? Ще стародавні вчені здогадувались, що в Південній півкулі у високих широтах повинен існувати великий материк. Його пошуки у свій час призвели до відкриття Австралії, яку вважали частиною цього материка. Але потужний лід навколо материка, невдало обраний час для мандрівок і стан флоту на той час не дозволили підійти до материка.

Як же відбувались відкриття і перші дослідження Антарктиди?

Доповіді учнів за випереджальними завданнями (виступ 2-3 учнів).

Після відкриття материка експедиції різних держав продовжували дослідження. На материк висаджувались англійці, норвежці. Але велись дослідження тільки узбережжя. Хто ж першим проник у глибину материка? (Доповідь учня про Руаля Амундсена, Роберта Скотта)

Які дослідження проводять в Антарктиді? (доповідь учня)

«Картографічний практикум»

Нанесіть на контурну карту Антарктида такі полярні станції: «Амундсен-Скотт»(США), «Восток»(Росія), «Ротера»(Великобританія), «Академік Вернадський»(Україна).

Внесок України в дослідження Антарктиди

Представники нашої нації брали участь у всіх антарктичних експедиціях Радянського Союзу. Після розпаду СРСР Росія відмовила Україні у володінні хоча б однією станцією. Бажання України проводити дослідження підтримала Великобританія, уряд якої в 1995 році подарував нашій країні англійську станцію «Фарадей». Тепер станція має назву «Академік Вернадський». Вона розташована на тихоокеанському узбережжі Антарктиди поблизу півострова Антарктичний. Українські вчені вивчають верхні шари атмосфери, поширення енергії від поверхні землі вгору, зелений магнетизм, материковий лід; ведуть метеорологічні, біологічні дослідження, спостерігають за озоновим шаром тощо.

Страницы: 1 2 3

Рекомендуємо почитати:

Аварії, катастрофи, їх характеристика, правила поведінки і дії населення
Аварії, катастрофи . Як часто ми почали чути про них по радіо, читати в газетах. І в кожного з нас виникає питання: чому так стається? Невже не можна жити без аварій і катастроф? Чи, можлив ...

Загальна класифікація тренажерів та іншого обладнання
В усім світі для підтримки здоров'я, гарного самопочуття й прекрасного настрою використаються тренажери для розвитку витривалості. Одним з показників здоров'я людини є стан серцево-судинної ...

Казка як об’єкт наукових досліджень
Об’єктом наукового дослідження казка і казкотворчість стають у ХІХ ст., здебільшого цей феномен вивчають в контексті гуманітарних наук, зокрема філології, історії, філософії, культурології. ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.edudirect.net