Письмо як комплексний вид навчальної діяльності

Нова педагогіка » Психолого-педагогічна проблема підходу до використання інноваційних методів та прийомів у підготовці руки дітей до письма » Письмо як комплексний вид навчальної діяльності

Сторінка 3

Зображувальна діяльність тісно пов'язана із письмом і включає в себе багато загальних моментів: в процесі малювання і письма формується поза дитини, вона оволодіває графічними вміннями, вчитися точно порівнювати рухи руки, підкоряти їх здоровому контролю, регулювати рухи руки в відповідності із словом педагога. В ході засвоєння малювання і письма відбувається правильна взаємодія між сприйманням предмета (малювання), знака (письмо) є його зображенням, накресленням, регулюються зусилля руки при натисканні.

Отже, між зображувальною діяльністю, як передумовою, виникнення письмового мовлення і безпосередньо письмом є етап, який можна визначити як підготовка руки до письма.

Проблема підготовки руки дитини до оволодіння письмом існувала дуже давно. Ще в Київський Русі був відомий метод, за яким навчали дітей писати. Це старовинний метод: навчати дітей основам письма починали після повного оволодіння ними друкованого тексту.

Другий - новий метод, запроваджений в 19 ст. полягає в тому, що уроки письма поєднуються з уроками читання до повного засвоєння алфавіту. Популяризатором цієї системи був К.Л. Ушинський. Складність і багатошаровість при одночасному витримуванні декількох правил викликає у дітей напруженість руки, а іноді і скованість всього організму. В результаті рука втрачає свою рухливість, письмо уповільнюється. На перших порах письмо повинне бути повільним. Це відомо ще з часів Ушинського, який рекомендував із самого початку міцно формувати навички письма, закріплювати звички правильної посадки і раціональні прийоми письма: "Всі ці звички дуже важливі для здоров'я дитини і для ходу самого навчання. Вони значно лише засвоюються дітьми при перших найлегших вправах, чим потім, коли ці вправи самі по собі стануть досить важкими і займуть всю увагу дитини".

На початку XX ст. російський вчений, професор Ф. Греков створює цілісну, дуже ефективну методику навчання дітей грамотного і каліграфічного письма, яка поєднувала позитивні риси попередніх систем. Навчання за цією методикою давало змогу практично всім дітям легко й успішно опанувати навичками письма. За означеною системою починали писати слова у II півріччі. Протягом І півріччя діти виконували спеціальні вправи для розвитку руки та окоміру, відпрацьовували й написання елементів букв і самих букв.

Існувало також чотири офіційно визнаних методи навчання написання літер та підготовки до їх написання:

а) копіювальний;

б) лінійний чи графічний;

в) генетичний;

г) метод Карстера.

За копіювальним методом учитель пише букви олівцем на папері, а дитина водить пером по олівцю, поки натренує руку і зможе писати літери. Цей метод практично не застосовувався в школах, бо потребував багато додаткової роботи від учителя. Але дуже ефективно може бути використаний в дошкільних закладах, а також вдома батьками для індивідуального навчання, як один із прийомів підготовки руки до письма.

Лінійний чи графічний метод полягає у навчанні письма за лініями (графічною сіткою, в яку учень вписує букви). Завдання методу - допомогти дітям сформувати навички витримувати однакову ширину і висоту літер, однакову відстань між ними, однаковий напрямок букв і рядків. Поступово дітей переводять писати у зошити, в яких зникають похилі лінії, потім - горизонтальні, зменшується відстань між лініями і розмір літер доводиться до оптимального. Зрештою, залишають тільки нижню лінію. На завершення дитина пише на чистому аркуші - так зване безлінійне письмо.

Генетичний метод передбачає навчання писати букви не в алфавітній послідовності, а від найлегших за написанням до найскладніших. Літери розташовуються так, що з попередньої засобом додавання чи видозміни елементів утворюється наступна, наприклад: і-и-ц-ш-щ. Написанню букв передує написання елементів.

Страницы: 1 2 3 4 5

Рекомендуємо почитати:

Нетрадиційні форми виховної роботи в профілактиці наркоманії та захворювання на ВІЛ/СНІД
Розглянемо деякі форми організації виховної роботи у школі що можуть стати доречними і в профілактичній роботі, якщо змістовно спрямувати на висвітлення проблем, що пов’язані з наркоманією ...

Поняття продуктивного і репродуктивного мислення
Незважаючи на те, що мислення, як процес узагальненого й опосередкованого пізнання дійсності завжди містить у собі елементи продуктивності, питома вага її в процесі розумової діяльності мож ...

Система підготовки кадрів у вищих начальних закладах МВС України
Стратегія реформування органів внутрішніх справ передбачає втілення нової кадрової політики. Її основною метою є формування високопрофесійного персоналу органів внутрішніх справ. Постало вв ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.edudirect.net