Письмо як комплексний вид навчальної діяльності

Нова педагогіка » Психолого-педагогічна проблема підходу до використання інноваційних методів та прийомів у підготовці руки дітей до письма » Письмо як комплексний вид навчальної діяльності

Сторінка 3

Зображувальна діяльність тісно пов'язана із письмом і включає в себе багато загальних моментів: в процесі малювання і письма формується поза дитини, вона оволодіває графічними вміннями, вчитися точно порівнювати рухи руки, підкоряти їх здоровому контролю, регулювати рухи руки в відповідності із словом педагога. В ході засвоєння малювання і письма відбувається правильна взаємодія між сприйманням предмета (малювання), знака (письмо) є його зображенням, накресленням, регулюються зусилля руки при натисканні.

Отже, між зображувальною діяльністю, як передумовою, виникнення письмового мовлення і безпосередньо письмом є етап, який можна визначити як підготовка руки до письма.

Проблема підготовки руки дитини до оволодіння письмом існувала дуже давно. Ще в Київський Русі був відомий метод, за яким навчали дітей писати. Це старовинний метод: навчати дітей основам письма починали після повного оволодіння ними друкованого тексту.

Другий - новий метод, запроваджений в 19 ст. полягає в тому, що уроки письма поєднуються з уроками читання до повного засвоєння алфавіту. Популяризатором цієї системи був К.Л. Ушинський. Складність і багатошаровість при одночасному витримуванні декількох правил викликає у дітей напруженість руки, а іноді і скованість всього організму. В результаті рука втрачає свою рухливість, письмо уповільнюється. На перших порах письмо повинне бути повільним. Це відомо ще з часів Ушинського, який рекомендував із самого початку міцно формувати навички письма, закріплювати звички правильної посадки і раціональні прийоми письма: "Всі ці звички дуже важливі для здоров'я дитини і для ходу самого навчання. Вони значно лише засвоюються дітьми при перших найлегших вправах, чим потім, коли ці вправи самі по собі стануть досить важкими і займуть всю увагу дитини".

На початку XX ст. російський вчений, професор Ф. Греков створює цілісну, дуже ефективну методику навчання дітей грамотного і каліграфічного письма, яка поєднувала позитивні риси попередніх систем. Навчання за цією методикою давало змогу практично всім дітям легко й успішно опанувати навичками письма. За означеною системою починали писати слова у II півріччі. Протягом І півріччя діти виконували спеціальні вправи для розвитку руки та окоміру, відпрацьовували й написання елементів букв і самих букв.

Існувало також чотири офіційно визнаних методи навчання написання літер та підготовки до їх написання:

а) копіювальний;

б) лінійний чи графічний;

в) генетичний;

г) метод Карстера.

За копіювальним методом учитель пише букви олівцем на папері, а дитина водить пером по олівцю, поки натренує руку і зможе писати літери. Цей метод практично не застосовувався в школах, бо потребував багато додаткової роботи від учителя. Але дуже ефективно може бути використаний в дошкільних закладах, а також вдома батьками для індивідуального навчання, як один із прийомів підготовки руки до письма.

Лінійний чи графічний метод полягає у навчанні письма за лініями (графічною сіткою, в яку учень вписує букви). Завдання методу - допомогти дітям сформувати навички витримувати однакову ширину і висоту літер, однакову відстань між ними, однаковий напрямок букв і рядків. Поступово дітей переводять писати у зошити, в яких зникають похилі лінії, потім - горизонтальні, зменшується відстань між лініями і розмір літер доводиться до оптимального. Зрештою, залишають тільки нижню лінію. На завершення дитина пише на чистому аркуші - так зване безлінійне письмо.

Генетичний метод передбачає навчання писати букви не в алфавітній послідовності, а від найлегших за написанням до найскладніших. Літери розташовуються так, що з попередньої засобом додавання чи видозміни елементів утворюється наступна, наприклад: і-и-ц-ш-щ. Написанню букв передує написання елементів.

Страницы: 1 2 3 4 5

Рекомендуємо почитати:

Значення засобів наочності у навчальному процесі початкової школи
Для вивчення багатьох об'єктів і явищ, недоступних для безпосереднього сприймання їх у натурі, вчитель використовує й графічні наочні посібники: картини, таблиці, схеми, кольорові листівки, ...

Модель становлення навчальної успішності
Для вивчення формування внутрішньо функціональної структури психологічних чинників навчальної успішності молодших школярів був здійснений аналіз пізнавальної сфери молодших школярів. Як рез ...

Види та загальна характеристика активного відпочинку
У роботу з дітьми в сучасних дошкільних навчальних закладах впроваджують такі види активного відпочинку: − фізкультурні розваги; − спортивні свята; − Дні здоров’я. У прогр ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.edudirect.net