Методика вивчення молодшими школярами рослин на уроках природознавства у 3 класі

Нова педагогіка » Вивчення молодшими школярами рослин на уроках природознавства в 3 класі » Методика вивчення молодшими школярами рослин на уроках природознавства у 3 класі

Сторінка 7

Порівняй гілочки ялини і ялівця. Що спільного? Зверни увагу на розміри листки. (У них вузькі, схожі на голки листки. Є стебло, шишки). Рослини, у яких листки вузькі, схожі на голки – хвойні.

Порівняйте гілочки сосни і ялини за листям. Що спільного? В обох дерев є листочки — хвоїнки. Вони зелені, вузенькі, вкриті восковим нальотом; дерева їх на зиму не скидають. Що відмінного? У ялини хвоїнки короткі, розміщені на гілках поодиноко, а у сосни — довгі, ростуть попарно.

Розглянь шишки ялини і сосни. Що утворюється у шишках? (Насіння).

Розглянь гілочки з плодами глоду і шипшини. Де міститься насіння у квіткових рослин? (Всередині плоду).

Зроби висновок про істотні ознаки квіткових і хвойних рослин

Тема уроку: Розмноження квіткових рослин. Умови росту і розвитку рослин. Як виростити нову рослину з насінини.

Мета уроку: формувати уявлення про способи розмноження квіткових рослин, про пристосування плодів до поширення насіння, умови проростання насіння та росту й розвитку рослин; формувати вміння робити висновки з проведених дослідів, самостійно висловлювати думку, узагальнювати; розвивати спостережливість, виховувати дбайливе ставлення до рослин, естетичне сприйняття рослинного світу.

Обладнання: малюнки квіткових рослин, гербарій, насіння та проростки квасолі, цибулина, бульба картоплі, гілочка смородини, колекції плодів, плоди клена.

Тип уроку: предметний

Практична робота з метою формування поняття "плід"

1. Розгляньте колекцію плодів огірка, яблуні, груші, маку. Порівняйте їх за забарвленням, формою, на смак. Виявляється, що всі ці ознаки у різних плодів різні.

2. Що ж у них є спільне, чим вони схожі один на одного? Для цього давайте розріжемо плоди і подивимось, що в них усередині. У них усередині є насіння.

3. Розгляньте плоди ясена, клена, кульбаби, череди, лопуха. Які вирости є у них? У клен і ясена є крильця, у кульбаби – парашутики, у череди і лопуха гачечки. навіщо у плодів є дані вирости.

4. Зроби висновок про істотні ознаки плоду.

Демонстраційний дослід з метою виявлення значення крилець у плодів клена

1. Одночасно випускаємо з рук плід клена з крильцями і плід без крилець.

2. Що спостерігаєте? (Плід клена з крильцями летить далеко)

3. Зробіть висновок, навіщо плоду клена крильця.

Учитель: А з чого утворюються плоди?

Розглядають квітку огірка з потовщеною зав’яззю і доходять висновку, що плоди виростають із квітки Яке значення мають плоди для рослини?

—У плодах є насіння, яким рослини розмножуються.

Так учні разом з учителем визначили спільні, суттєві ознаки плоду, на основі яких різноманітні, зовні не схожі органи рослини об’єднали в одну групу "плоди".

Плід — частина рослини;

плід розвивається з квітки;

у плодах є насіння;

насінням розмножуються рослини.

Практична робота з метою формування уявлення про насіння

Уважно розгляньте насінину квасолі.

Обережно зніми з неї шкірочку.

Знайди під шкірочкою малесенький корінець, стебельце, листочки та дві дольки с поживними речовинами.

Зроби висновок, з чого складається насіння.

Учнівські досліди, які учні самостійно виконували вдома (за тиждень до уроку )з метою з’ясування умов, які потрібні для проростання насіння

У блюдце на добре зволожену тканину поклади кілька насінин квасолі і накрий такою самою тканиною Постав у тепле місце.

У блюдце на добре зволожену тканину поклади кілька насінин квасолі і накрий такою самою тканиною Постав у холодне місце.

У блюдце поклади кілька насінин квасолі і залий їх водою так, щоб вона повністю вкривала їх. Постав у тепле місце.

Що спостерігав? Зроби висновок, які умови потрібні насінню для проростання

Учнівські досліди, які учні групами виконували в позаурочний час (за два тижні до уроку)з метою з’ясування умов, необхідних для росту і розвитку рослин

Після уроків учні залишаються в класі. Учитель пропонує уявити, що сталося б на Землі, якби зникли всі рослини. У довільній формі, на основі власного життєвого досвіду діти висловлюють свої міркування. Учитель веде далі: "А чи може статися подібне? Що потрібно рослинам для їх росту? Які умови їм необхідні? Щоб дати відповідь, треба провести досліди. Пам’ятайте, найправильніша відповідь буде у того, хто уважно спостерігатиме й записуватиме свої спостереження."

Клас ділиться на шість груп. Кожній групі пропонується виконати дослід і спостерігати за планом (однаковий для всіх).

1. Проросле насіння висій у багатий на поживні речовини грунт у пластмасову склянку. Постав склянку на світло, в тепле місце, поливай і розпушуй грунт.

2. Проросле насіння висій у багатий на поживні речовини грунт у пластмасову склянку. Постав склянку в тепле місце, поливай і розпушуй грунт, закрий від світла чорним папером.

Страницы: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Рекомендуємо почитати:

Засоби позбавлення комп’ютерної залежності
Залежність це сильна потреба здійснювати певні дії. Комп’ютерна залежність це гостра потреба грати у комп’ютерні ігри, «подорожувати» по мережі Інтернет. Але все це втеча від реального житт ...

Сутність поняття «колектив», «виховуючий колектив»
Дослідженням колективу займалися такі видатні педагоги як П.П. Блонський, С.Т. Шацький, Н.К. Крупська, В.А. Сухомлинський. Узагальнюючи їх ідеї можна зробити висновок, про те, що колектив в ...

Професійно-прикладна фізична підготовка як соціально-економічна проблема
Людський чинник є унікальним складним явищем, яке фокусує у собі соціально-політичні, морально-психологічні, економічні, медико-біологічні, морально-правові та інші аспекти науково-технічно ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.edudirect.net