Порівняй гілочки ялини і ялівця. Що спільного? Зверни увагу на розміри листки. (У них вузькі, схожі на голки листки. Є стебло, шишки). Рослини, у яких листки вузькі, схожі на голки – хвойні.
Порівняйте гілочки сосни і ялини за листям. Що спільного? В обох дерев є листочки — хвоїнки. Вони зелені, вузенькі, вкриті восковим нальотом; дерева їх на зиму не скидають. Що відмінного? У ялини хвоїнки короткі, розміщені на гілках поодиноко, а у сосни — довгі, ростуть попарно.
Розглянь шишки ялини і сосни. Що утворюється у шишках? (Насіння).
Розглянь гілочки з плодами глоду і шипшини. Де міститься насіння у квіткових рослин? (Всередині плоду).
Зроби висновок про істотні ознаки квіткових і хвойних рослин
Тема уроку: Розмноження квіткових рослин. Умови росту і розвитку рослин. Як виростити нову рослину з насінини.
Мета уроку: формувати уявлення про способи розмноження квіткових рослин, про пристосування плодів до поширення насіння, умови проростання насіння та росту й розвитку рослин; формувати вміння робити висновки з проведених дослідів, самостійно висловлювати думку, узагальнювати; розвивати спостережливість, виховувати дбайливе ставлення до рослин, естетичне сприйняття рослинного світу.
Обладнання: малюнки квіткових рослин, гербарій, насіння та проростки квасолі, цибулина, бульба картоплі, гілочка смородини, колекції плодів, плоди клена.
Тип уроку: предметний
Практична робота з метою формування поняття "плід"
1. Розгляньте колекцію плодів огірка, яблуні, груші, маку. Порівняйте їх за забарвленням, формою, на смак. Виявляється, що всі ці ознаки у різних плодів різні.
2. Що ж у них є спільне, чим вони схожі один на одного? Для цього давайте розріжемо плоди і подивимось, що в них усередині. У них усередині є насіння.
3. Розгляньте плоди ясена, клена, кульбаби, череди, лопуха. Які вирости є у них? У клен і ясена є крильця, у кульбаби – парашутики, у череди і лопуха гачечки. навіщо у плодів є дані вирости.
4. Зроби висновок про істотні ознаки плоду.
Демонстраційний дослід з метою виявлення значення крилець у плодів клена
1. Одночасно випускаємо з рук плід клена з крильцями і плід без крилець.
2. Що спостерігаєте? (Плід клена з крильцями летить далеко)
3. Зробіть висновок, навіщо плоду клена крильця.
Учитель: А з чого утворюються плоди?
Розглядають квітку огірка з потовщеною зав’яззю і доходять висновку, що плоди виростають із квітки Яке значення мають плоди для рослини?
—У плодах є насіння, яким рослини розмножуються.
Так учні разом з учителем визначили спільні, суттєві ознаки плоду, на основі яких різноманітні, зовні не схожі органи рослини об’єднали в одну групу "плоди".
Плід — частина рослини;
плід розвивається з квітки;
у плодах є насіння;
насінням розмножуються рослини.
Практична робота з метою формування уявлення про насіння
Уважно розгляньте насінину квасолі.
Обережно зніми з неї шкірочку.
Знайди під шкірочкою малесенький корінець, стебельце, листочки та дві дольки с поживними речовинами.
Зроби висновок, з чого складається насіння.
Учнівські досліди, які учні самостійно виконували вдома (за тиждень до уроку )з метою з’ясування умов, які потрібні для проростання насіння
У блюдце на добре зволожену тканину поклади кілька насінин квасолі і накрий такою самою тканиною Постав у тепле місце.
У блюдце на добре зволожену тканину поклади кілька насінин квасолі і накрий такою самою тканиною Постав у холодне місце.
У блюдце поклади кілька насінин квасолі і залий їх водою так, щоб вона повністю вкривала їх. Постав у тепле місце.
Що спостерігав? Зроби висновок, які умови потрібні насінню для проростання
Учнівські досліди, які учні групами виконували в позаурочний час (за два тижні до уроку)з метою з’ясування умов, необхідних для росту і розвитку рослин
Після уроків учні залишаються в класі. Учитель пропонує уявити, що сталося б на Землі, якби зникли всі рослини. У довільній формі, на основі власного життєвого досвіду діти висловлюють свої міркування. Учитель веде далі: "А чи може статися подібне? Що потрібно рослинам для їх росту? Які умови їм необхідні? Щоб дати відповідь, треба провести досліди. Пам’ятайте, найправильніша відповідь буде у того, хто уважно спостерігатиме й записуватиме свої спостереження."
Клас ділиться на шість груп. Кожній групі пропонується виконати дослід і спостерігати за планом (однаковий для всіх).
1. Проросле насіння висій у багатий на поживні речовини грунт у пластмасову склянку. Постав склянку на світло, в тепле місце, поливай і розпушуй грунт.
2. Проросле насіння висій у багатий на поживні речовини грунт у пластмасову склянку. Постав склянку в тепле місце, поливай і розпушуй грунт, закрий від світла чорним папером.
Рекомендуємо почитати:
Використання ігрових технологій у навчально-виховному
процесі
Тема досвіду: "Використання ігрових технологій в навчально-виховному процесі " Автор досвіду: Дашковська Тамара Віталіївна, вчитель початкових класів, вища категорія, педагогічний ...
Методологія порівняльно-юридичної роботи
Особливу цінність мають порівняльно-наукові дослідження, що є необхідним елементом розвитку науки, у тому числі і педагогіки. Проводячи порівняльне дослідження, ми можемо вийти з рамок своє ...
Психолого-педагогічне обґрунтування
процесу організації навчання дітей 5-го року життя
У психології і педагогіці прийнято описувати структуру дошкільного віку в термінах педагогічної періодизації, заснованої на хронологічному віці (роки життя): молодший дошкільний вік (до 4 р ...
У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>