Психолого-педагогічна характеристика категорії обдарованих дітей

Нова педагогіка » Спільна робота школи та сім’ї у вихованні обдарованих дітей » Психолого-педагогічна характеристика категорії обдарованих дітей

Сторінка 4

Творча обдарованість – це те, що виявляється в нестандартному баченні світу, в нешаблонному мисленні і що суспільство, врешті-решт, цінує над усе. Але от до остаточного підсумку треба дорости, іноді навіть дотягти, а от вже хто рідко буває «невдахою» – то це саме творчі люди. Медалістами, теоретично, вони теж можуть бути, але дуже рідко. Їхні проблеми починаються ще у школі, де ці діти завжди всіх дратують, незважаючи на невпинні заклинання про творчість учнів.

Розходження за рівнем обдарованості діти, насамперед, значно відрізняються за рівнем обдарованості. Термін «обдаровані діти» можна застосовувати до зовсім різних за своїми здібностям дітей. Дещо спрощуючи, за рівнем обдарованості можна виокремити два основних види.

Особлива, виняткова обдарованість – це ті діти, для виявлення обдарованості яких, як правило, не потрібні ні тести, ні спеціальні спостереження. Ця обдарованість видима неозброєним оком. Такі яскраві здібності не дістаються дарма: саме ці діти найчастіше належать до групи ризику. У них наявні серйозні проблеми спілкування, часто підвищена нервова збудливість.

Набагато менше проблем з обдарованими дітьми, умовно нами названими «висока норма». Це теж обдаровані діти, але їхня обдарованість більш нормальна, звичайна. Це ті діти, яким поталанило з самого початку – нормальні пологи, хороша сім'я. Уваги, любові матері було стільки, скільки треба дитині, тобто дуже багато. Дитина, як правило, не ходила в дитячий садок або пішла туди досить пізно і не надовго. Це набагато благополучніші діти, ніж діти надзвичайно обдаровані. Саме під час спостереження за цими дітьми стає очевидним, що немає прірви між обдарованими та звичайними дітьми, а обдарованість може бути тією чи іншою мірою результатом повного і яскравого розвитку досить звичайних від природи можливостей.

Ці групи дітей навіть за зовнішнім виглядом дуже відрізняються один від одного. Якщо надзвичайно обдаровані діти часто менші на зріст і фізично слабші за своїх однолітків, то діти з групи «високої норми» і здоровіші, й вищі, і навіть красивіші від своїх однолітків. Якщо надзвичайно обдаровані діти мають труднощі у спілкуванні, швидке випередження однолітків не минає безслідно для їхнього соціального та емоційного розвитку, то для іншої групи обдарованих дітей, найзвичайнісіньких, проблем спілкування навіть менше, ніж у самих звичайних дітей. Дещо гіперболізуючи відмінності між двома цими групами дітей, можна сказати: якщо перші – талановиті вигнанці суспільства, то другі – «улюбленці долі», мазунчики вчителів і потім суспільства.

Ще одна підстава для класифікації-відмінності за особливостями вікового розвитку.

Дуже часто обдарованість має тільки тимчасовий характер, коли в певному віковому періоді поєднуються можливості відразу декількох вікових періодів. Це чудово показав у своїх роботах відомий психолог Н.Лейтес. Найбільш відомий у цьому розумінні варіант – прискорений. Багато вундеркіндів – це саме діти з прискореним віковим розвитком. Таке прискорення часто має тільки тимчасовий характер, і з віком ці діти стають помітно «посередніми», тьмяніють.

Однак не завжди прогноз за прискореного розвитку песимістичний: у частини дітей з помітним випередженням розвитку яскрава обдарованість залишається на все життя, будучи, таким чином, індивідуальною, стійкою характеристикою розвитку. Прискорено розвивалися і Н. Вінер, і Л. Ландау, і поет О.Грибоєдов. Пророчити, у що виллється той чи інший прискорений розвиток досить складно, хоча певні можливості для прогнозу вже є. Вчитель повинен завжди розуміти відносність самого явища яскравої обдарованості, його умовність і в багатьох випадках тільки віковий, тимчасовий характер.

Існують обдаровані діти, в яких за високого розумового розвитку немає різкого вікового випередження. Їхню обдарованість видно тільки кваліфікованим психологам чи уважним учителям, які багато й серйозно працюють з дитиною. Очевидно, до цього типу належав великий математик А. Колмогоров.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8

Рекомендуємо почитати:

Виховання пам’яті
Розвиток пам'яті залежить від того, як забезпечується управління цим процесом. Педагоги мають створювати умови, що прискорюють навчання, та дають можливість краще засвоїти і зберегти в пам' ...

Особливості вивчення природознавства у 4 класі
За навчальним планом на вивчення природознавства у 4 класі відводиться 1 год. на тиждень, всього 34 год. Завдання курсу природознавства у 4 класі полягають у тому, щоб поглибити знання учні ...

Значення засобів наочності у навчальному процесі початкової школи
Для вивчення багатьох об'єктів і явищ, недоступних для безпосереднього сприймання їх у натурі, вчитель використовує й графічні наочні посібники: картини, таблиці, схеми, кольорові листівки, ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.edudirect.net