Аналіз програмових вимог з розвитку мовлення дітей раннього віку

Нова педагогіка » Методика діагностики та корекції порушень комунікативно-мовленнєвого розвитку дітей раннього віку » Аналіз програмових вимог з розвитку мовлення дітей раннього віку

Сторінка 1

Зважаючи на логіку нашого дослідження, ми вважали за потрібне проаналізувати програми навчання і виховання дітей раннього віку. Зокрема:

Програма «Навчання та виховання в дитячому садку». (Є.А Таранова).

Від 1 року до 1 року 6 місяців

Розвиток розуміння мови. Розширювати запас слів, які розуміє дитина та які розкривають найпростіші, зрозумілі дитині побутові ситуації. Дитина повинна знати своє ім'я, імена близьких людей; назви предметів вжитку, засобів пересування, якими найчастіше користуються; назви знайомих тварин і рослин, що є в навколишньому оточенні; розуміти слова, що означають частини тіла людини (рука, нога, голова, рот, очі, вухо) і тварин.

Розширювати запас зрозумілих слів, що означають побутові процеси (вмиватися, одягатися, їсти, пити, спати, йти гуляти) і найпростіші побутові та ігрові дії (лягай спати, сідай, будемо вдягатися, підемо гуляти, покатай, зніми, надінь, відкрий, закрий та ін.), а також слів, що стосуються ознак предметів (великий м'яч, червоний прапорець, тонка паличка і т.д.)

До 1 року 6 місяців створювати передумови розуміння мови дорослого, не підкріпленої ситуацією).

До кінця першого півріччя навчити дітей розуміти прохання, знайти, показати предмети, що мають спільні істотні ознаки. Завдання на узагальнення слів відомих дитині.

Розвиток активної мови. Під час виконання режимних процесів, самостійної діяльності спонукати дітей (від 1 року до 1 року 3 місяців) до лепету, вимовляння окремих полегшених слів. У віці від 1 року 4 місяців до 1 року 6 місяців вчити називати полегшеними словами (бі-бі) та словами, що правильно вимовляються (машина).

Формувати вміння наслідувати звукосполучення і слова, що їх часто чує дитина, відтворювати деякі інтонації, які виражають подив, радість, засмучення, незадоволення. Продовжувати збагачувати активний словник дитини словами, що означають близьких їй людей (мама, тато, тьотя, баба і т.д.), знайомі предмети та іграшки, що оточують дитину (чашка, ліжко, стіл, ведмедик, лялька і т.д.), відомі дії (сядь, дай, встань, візьми і т.д.)

Розвивати мовне спілкування дітей з дорослими, переводити її від спілкування за допомогою жестів і міміки до спілкування доступними мовними засобами (звукосполучень і слів); вчити відповідати на найпростіші запитання, виконувати нескладні доручення. Розвивати ініціативну мову дітей і мову-відповідь. До 1 року 6 місяців спонукати дітей до вимовляння двослівних речень.

Від 1 року 6 місяців до 2 років

Розвиток розуміння мови. Розширити запас слів, що їх розуміє дитина і які означають людей відповідного віку і статі (дівчинка, хлопчик, тьотя, дядя, бабуся, дідусь); предмети, що є в кімнаті і за її межами (у саду, дворі, на вулиці); деяких тварин і рослин, їх частини і властивості; дії людей і тварин; живі і неживі об'єкти, що їх спостерігають діти.

Вчити розуміти назви кімнат жилого приміщення (передпокій, спальня, туалет і т.д.) і вільно орієнтуватися в них, знати їх призначення.

Формувати розуміння ситуацій, які можна передати за допомогою прийменників і прислівників (на, в, тут, там і т.д.). Наприклад: «Чашка стоїть на столі»; «Молоко в чашці»; «Тут кубики, а там кульки». (Звертати увагу дітей на різноманітні якості предметів, називати їх розмір (великий, маленький), колір.

Привчати уважно слухати дорослого, розуміти його вказівки, що стосуються поведінки в групі (не тільки «можна», «не можна», а й «треба»), взаємовідносин з іншими дітьми (не заважай, допоможи, посунься, віддай іграшку і т.д.), вчити запам'ятовувати і виконувати доручення, що складаються з 2–3 взаємопов′язаних за змістом дій.

Продовжувати формувати уміння об'єднувати предмети за найбільш істотними ознаками (кубики, м'ячі, машини і т.д.), розрізняти схожі за формою (кулі, м'ячі), за звучанням їх назв (шарф, шапка, шубка), за призначенням.

Розвиток активної мови. З 1 року 6 місяців приділяти особливу увагу розвитку активної мови. Спонукати дитину відтворювати за наслідуванням не тільки слова, а й фрази, що промовляє дорослий, проспівувати і проговорювати їх, слухаючи пісеньки, примовки, вірші.

Розширювати активний словник дітей, привчати вимовляти ті слова, які вже є в їхньому пасивному словнику (назви навколишніх предметів і явищ, різноманітних дій і т.д.). Виробляти вміння вживати слова, що необхідні для вираження бажань і встановлення взаємовідносин з дорослими і дітьми (хочу, дай, пусти, посунься), правильно називати деякі трудові дії (підмітати, мити, прасувати, лагодити) і т.д.

Створювати ситуації спілкування, які сприяють розвитку діалогічної мови. Спонукати дітей переходити від коротких речень до складніших з 3–4 слів. З цією метою дорослі вживають в своїй мові займенники, що найчастіше зустрічаються (я, ми, ти, мені), прислівники (там, туди, тут), прикметники (мокрий, холодний, великий, маленький, хороший, поганий, смачний, веселий, гарно вбраний і т.д.), спонукаючи дітей свідомо повторювати їх. Підтримувати заміну дитиною звуконаслідувальних слів загальновживаними (замість «тік-так» – годинник, замість «гав-гав» – собака і т.д.). Даючи правильний зразок мови, стежити з тим, щоб діти будували речення з урахуванням граматичних особливостей рідної мови, сприяти при цьому розвитку звуковимови.

Страницы: 1 2 3 4

Рекомендуємо почитати:

Основні поняття та визначення системи землеустрою в Україні
Система землеустрою - це сукупність взаємопов'язаних наукових, технічних, технологічних та організаційно-правових заходів, направлених на регулювання земельних відносин, обліку та оцінки зе ...

Етапи роботи з розвитку дрібної моторики та координації рухів
Навчання письму умовно розділено на три етапи: I етап-робота з розвитку дрібної моторики та координації рухів рук. Дуже гарне тренування рухів пальців дають народні ігри - забавлянки " ...

Творча діяльність студентів
Відтворення інтелектуального та духовного потенціалу народу, вихід вітчизняної науки, техніки і культури на світовий рівень, національне відродження, становлення державності та демократизац ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.edudirect.net