Вікові особливості розвитку мовлення дітей раннього віку

Нова педагогіка » Методика діагностики та корекції порушень комунікативно-мовленнєвого розвитку дітей раннього віку » Вікові особливості розвитку мовлення дітей раннього віку

Сторінка 2

При неправильному мовному вихованні на цьому етапі може вішикнути педагогічна занедбаність, що призводить до відставання в розвитку мови дітей.

Другий рік життя – період інтенсивного і швидкого розвитку мовлення дітей. Упродовж другого року життя відбувається подальший розвиток мовлення в таких напрямах: а) розвиток розуміння мовлення дорослих; б) формування функції узагальнення в мовленні; в) збагачення і активізація словника; г) розвиток здібності наслідування і вдосконалення звуковимови; д) формування граматичної будови рідної мови. Розглянемо кожний з цих напрямів.

Розуміння мовлення дорослих. На початку другого року життя, в 1 рік і 2–3 місяці дитина починає швидко встановлювати зв'язок між словом і предметом, відбувається подальше розуміння мовлення дорослих («дай ручку», «візьми», «сядь», «встань»). Насамперед діти розуміють дії, що пов'язані з доглядом за дитиною, та свої власні дії (відкрий рот, закрий очі, похитай голівкою, підніми суконьку, посади ведмедика і т. ін.) в певній конкретній ситуації. У цьому зв'язку потрібно розширювати запас слів, що їх зрозуміла б дитина, у простих, зрозумілих для дитини побутових ситуаціях.

До 1 року 3–4 місяців діти повинні знати своє ім'я, імена близьких людей, назви предметів побуту, що найбільш часто вживаються у процесі догляду за дитиною, засоби руху, назви декількох тварин і рослин найближчого довкілля. Розуміти слова, що означають частини тіла людини (руки, ноги, голова, очі, ніс, рот, вуха) і тварин. Діти повинні також розуміти слова, що означають дії в побутових процесах (умиватись, одягатись, їсти, пити, спати, гуляти і т. ін.), окремі побутові (лягай, сідай, будемо одягатися) та ігрові (будемо грати, зніми, одягни, прокоти, склади) дії.

Поступово розуміння мовлення виходить за межі конкретної побутової ситуації. Діти починають розуміти запитання дорослого: «Де?» («Де собачка?», «Де ляля?», «Де тьотя Оля?»), вони правильно реагують на запитання, знаходять і подають потрібний предмет чи об'єкт.

У зв'язку з подальшим розвитком розуміння мовлення на другому році життя необхідно звертати увагу дітей на назву якостей властивостей, стану, ознаки знайомих предметів (великий м'яч, маленька лялька, червоний м'яч, червона машина, солодке яблуко і т. ін.

В 1 рік і 3–4 місяці діти вже розуміють прості речення, з якими до них звертається дорослий, передають словами смислові відношення між предметом і дією, предметом і його властивістю; розуміють окремі пояснення дорослого.

На другому році життя з'являються трискладові й чотирискладові слова. Спілкування дітей з дорослим виступає тепер у формі вимог і бажань, які висловлюються словами «дай», «на», «ам-ам». До півтора року в активному словнику дитини налічується ЗО-40 слів. Перші слова дитини досить специфічні. Між словами дорослих і дитини існує фонетична відмінність. Це можуть бути слова, що завсім несхожі на слова дорослих: акаба(шапка), уривки слів дорослих: ко (молоко), спотворені слова дорослих, слова – звуконаслідування: киць – киць, ту – ту.

Друге півріччя другого року життя є періодом оформлення самостійної мови дитини. Швидкими темпами збагачується словник. Так, в 1 рік і 8 місяців словник дитини налічує близько 100 слів, а в 1 рік і 9 місяців – 175 слів, у 2 роки – понад 300. З'являються дієслова та інші частини мови, за допомогою яких дитина будує речення. Вона починає говорити.

Діти повиння розуміти слова, що означають стать людини (дівчинка, хлопчик тьотя дядя), вік (бабуся, дідусь, тьотя, дівчинка, дядя, хлопчик). Розуміти назву предметів у кімнаті і поза нею (в саду, на городі, на ділянці, на вулиці), живі і неживі об′єкти, назву кімнат житла, де перебуває дитина (спальня, умивальня, роздягальна кімната, групова, зала,), вільно орієнтуватися в них, знайти їх призначення.

Розвиток розуміння мовлення, за Г.О. Любленською, виявляється в тому що дитина: а) починає правильно співвідносити слово, що чує, з предметом (дією, ознакою) незалежно від конкретних ситуацій; б) знайоме слово набуває узагальненого характеру.

Особливості розуміння дітьми другої половини другого року життя Д.Б. Ельконін. Автор відзначає, що на кінець року дитина розуміє майже всі слова, які їй говорить дорослий, відносно оточуючих предметів.

Наводимо орієнтовні показники розвитку мови дитини другого року життя.

1 рік і 2 місяці – 1 рік і 6 місяців. Розуміє назви багатьох навколишніх предметів (страви, одяг, іграшки), дій (мова дорослого є інструкцією до дії), виконує за словом дорослого прості дії з предметами («закрий», «дай», «поклади»), розуміє запитання «Хто розлив?», «Хто іде?», свої дії, рухи супроводжує звуконаслідувальними назвами, вимовляє багато наслідувальних звуків (няв-няв, му-у тощо), наслідує мову дорослого, повторюючи за ним закінчення слів і неважкі слова, починає спілкуватися з дорослими, звертається з проханням, скаргою, допомагає собі жестом, мімікою.

1 рік і 6 місяців – 2 роки. Виявляє підвищений інтерес до розмови дорослих, втручається в деякі дії, що випливають з розмови, розуміє запитання «Хто?», «Що?», «Де?», починає переходити від звуконаслідувальних слів до мови дорослих, але слова ще вимовляє неповно (мо, пізніше моко – молоко; бака – собака.

Страницы: 1 2 3 4

Рекомендуємо почитати:

Творчі роботи учнів на основі прочитаних творів
Творчі роботи учнів на основі прочитаного передбачають діяльність дітей з твором, яка реалізує їх власне художнє ставлення до прочитаного. Така діяльність організовується вчителем як в рамк ...

План-конспект сучасного комбінованого уроку на тему «Антарктида й Антарктика. 7 клас»
Мета: ознайомити учнів з поняттям «Антарктика», загальними відомостями про Антарктиду – льодовий материк планети, особливостями водних мас Південного океану; забезпечити розуміння своєрідно ...

Порівняльна характеристика сформованості здорового способу життя старших підлітків
Як свідчать дані в експериментальних класах, порівняно з контрольними, більше учнів підвищили свій рівень здорового способу життя: кількість старших підлітків з високим рівнем збільшилася з ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.edudirect.net