Формування моральних цінностей в процесі вивчення курсу „Християнська етика”

Нова педагогіка » Формування у молодших школярів загальнолюдських моральних цінностей у процесі вивчення курсу "Християнська етика" » Формування моральних цінностей в процесі вивчення курсу „Християнська етика”

Сторінка 31

З метою уточнення розуміння змісту обраних понять, учням 4 класів було запропоновано дати відповіді на такі запитання: "Що означає "бути добрим?", "Що означає "бути справедливим"?", "Що таке чесність?"

Як засвідчили результати анкетування, переважна більшість молодших школярів правильно розуміє суть понять, які їм пропонувалося пояснити. Отже, в експериментальному класі - 19 школярів ототожнюють доброту з допомогою для ближнього, 5-з милосердям, 4 - з співчуттям. Хоч деякі учні до зазначених якостей додали ще й такі , як «не ображати інших», «бути дружнім», «молитися». В контрольному відповіді ми отримали такі результати : 6 школярів вважають, що це допомога ближньому, 5 – «не ображатися», 4 – «не говорити поганих слів», 2 – не змогли дати на це запитання ніякої відповіді.

Що стосується другого запитання, то діти давали різні відповіді. Ось, наприклад у експериментальному класі: 13 – дали відповідь «правильно все вирішувати», 6 – пов’язують із грою, що «треба справедливо грати», а ще 3 – ототожнювали, як «справедлива оцінка», а у контрольному класі: «справедливо ставитись до інших», « не звертати на інших, якщо щось зробив не так», «ставити справедливу оцінку».

Відповіді на третє запитання розподілилися таким чином: «не обманювати», «виконувати обіцяне», «не треба говорити одне, а робити інше», «не казати неправду».

Під час дослідження враховували, що застосовувані на цьому етапі методи анкетування, бесіди дещо обмежені. Це зумовлено тим, що, по-перше, учням молодших класів через вікові особливості часто важко добирати відповіді, навіть за умов розуміння ними запитання; по-друге, за допомогою зазначених методів можна спробувати виявити думку дитини, її знання з того чи іншого питання: що вона про нього думає, як розуміє; чи знає, як треба ставитися до різних явищ. Тому учням було запропоновано серед відповідей вибрати одну правильну. Дані записано у таблицю 4.

Таблиця 4

Аналіз відповідей учнів на запропоновані ситуації

п/п

Ситуація

Відповідь учнів

Експериментальний клас

Контрольний клас

1

Якщо хтось плаче, то я…

прагну завжди допомогти

розбираюся з тим хто скривдив

не звертаю уваги

19

3

-

4

6

7

2

Якщо у компанії хтось дуже сумую через те, що не потрапив у гру, або програв

скажу, що треба навчитися грати в цю гру і допоможу

не зверну уваги

21

1

11

7

3

Твій однокласник на тебе образився, ти

подумаєш про його почуття і про те, що можна зробити в цій ситуації

доведеш йому, що він не правий

16

6

8

9

Ще одним завдання було закінчити речення: «Коли я бачу когось в скрутній ситуації, то я», то всі діти експериментального класу дали однакову відповідь: «Допоможу», а у контрольному – на це погодились 12дітей. Що ж стосується другого речення: «Якщо з мене хтось глузує, то я…», більшість дітей 4-А «не буде звертати уваги», що ж стосується паралельного класу, то більшість дітей виявить агресію. На третє речення: «Якщо я хочу, щоб мене взяли до гри, то я…», переважна більшість дітей обох класів будуть просити ввічливо, щоб взяли гратися.

Страницы: 26 27 28 29 30 31 32 33

Рекомендуємо почитати:

Психологічні особливості підліткового віку як фактор ризику формування асоціальної поведінки
Підлітковий, або середній шкільний вік, — один з станів становлення особистості, період особливо активного формування духовного багатства людини, її моральної чистоти, фізичної досконалості ...

Музичне сприймання на уроках музики
Музичне сприймання - основний вид музичної діяльності, оскільки саме воно передує всім іншим. Навіть коли діти на уроках зайняті здебільшого хоровим співом, то перш ніж розучувати пісню, її ...

Шляхи впровадження козацької педагогіки
Сьогодні в багатьох регіонах України почалося активне відродження козацьких виховних традицій. Знаменно, що водночас із цим, у 1991 році, з’явилася ідея створення всеукраїнських дитячих і ю ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.edudirect.net