Етнопедагогіка як засіб виховання особистості

Нова педагогіка » Технологія використання етнопедагогіки » Етнопедагогіка як засіб виховання особистості

Сторінка 1

Українська нація, як і всі інші нації, має свою самобутню історію, глибоко гуманістичну ідеологію, власну філософію буття, оригінальну, національну систему виховання. Перевірені багатовіковим досвідом надбання народної мудрості становлять ідейно-моральну основу виховання, яка має національні та загальнолюдські аспекти.

Виховання - це насамперед "вбирання" в себе кожною особистістю духовності, культури рідного народу, його національного духу буття.

Відтворюючи себе з покоління в покоління і турбуючись про свою вічність буття в дружнім колі народів світу, кожна нація (етнос) піклується про виховання дітей, щоб вони продовжували у віках культурно-історичні традиції батьків, дідів і прадідів. Наука доводить, що виховання є глибоко національним за сутністю, змістом, характером та історичним поколінням.

Національне виховання - виховання дітей на культурно-історичному досвіді рідного народу, його традиціях, звичаях і обрядах, багатовіковій мудрості. Національне виховання є конкретно історичним виявом загальнолюдського гуманістичного і демократичного виховання.

Багатющою і справді невичерпною скарбницею навчально-виховних засобів є народна педагогіка. Головним з них на думку М.Г. Стельмаховича, В.Т. Кузя, Ю.Д. Руденка є: рідна мова, усна творчість, національна міфологія і символіка, національне мистецтво, національні традиції, звичаї, обряди, народні ігри та іграшки тощо.

М.Г. Стельмахович образно розшифровує термін «народна педагогіка».

Це ніжна й щира мамина пісня над колискою немовляти, яка заспокоює дитину, зігріває її теплом і ласкою.

Це приваблива іграшка, яку дарує дитині батько.

Це чарівна бабусина казка; яка вчить жити й працювати, боротися й перемагати, захищати добро й ненавидіти зло.

Це цікава дідусева бувальщина, скоромовка чи загадка, які будять кмітливість і розум.

Це захоплююча прогулянка зі старшим братиком на околицю рідного села чи міста, на лоно різнобарвної природи, яка відкриває веселкову красу навколишнього світу.

Це запальний народний танець, якого навчила старша сестричка.

Це веселі іграшки і забави, які винайшов народ, щоб виховувати спритність і витривалість, винахідливість і товариську взаємодопомогу.

Це праця — найдбайливіша і найповніша нянька, найвимогливіша і найдобріша.

Це народні свята й обряди, музика і прикладне мистецтво, які веселять душу і радують серце, стверджують найкраще на землі.

Це відповіді на тисячі «чому?», які дитина одержує від рідних, близьких і знайомих, задовольняючи свою природну допитливість і потяг до заглиблення в суть природних і суспільних явищ.

Це мудре застереження від необачного вчинку, виражене нерідко через народний гумор чи жарт, а то й сатиру, мудре прислів'я чи приказку.

Народна педагогіка виховує пошанне ставлення до рідні, до свого роду. Про це йдеться в приказках (наприклад, «Хоч і по коліна в воду, аби до свого роду»), піснях («Он роде ж мій, роде», «Соловейку»), приповідках.

М.Г. Стельмахович уперше в сучасній етнопедагогіці дослідив і таку її галузь, як народна дидактика. За, його словами, народна дидактика — це відображення здобутків народу в галузі освіти й навчання, що виражається у його поглядах на принципи, зміст і методи навчання та втілення в народній практиці форм і методів озброєння підростаючих поколінь знаннями, вміннями й навичками, розвитку їхніх пізнавальних сил і здібностей.

Без таких засобів виховання, що ввібрали в себе досвід тисячолітнього буття народу, як без коріння чи фундаменту не може повністю розвиватися ні родинне, ні суспільне виховання, ні педагогічна наука.

Ідеали, завдання, шляхи й засоби виховання народної педагогіки відображені у фольклорі (казках, легендах, прислів'ях, приказках, піснях, тощо), а також в іграх і танцях, прикладному мистецтві, музиці, святкових обрядах, традиціях трудового і сімейного виховання. Як бачимо, народно - педагогічні знання викладаються у своєрідній формі, зовнішньо відмінній від наукових понять, проте це аж ніяк не може применшувати їх ролі і значення, оскільки достовірність положень педагогіки незаперечна.

В умовах будівництва незалежної України ведуться пошуки мети виховної роботи національної школи.

Будучи національною, школа передусім здійснює національне виховання. Національне виховання - це створена упродовж віків самим народом система поглядів, ідей, ідеалів, традицій, звичаїв покликаних формувати світоглядну свідомість та ціннісні орієнтації молоді. Це дає змогу передавати молодшим поколінням соціальний досвід, надбання попередніх поколінь. У своїй найглибшій суті національне виховання - творіння і безумне вдосконалення нації, тобто виховання для потреб нації. Водночас навчально-виховний процес зорієнтований на потреби держави і має на меті виховувати гідних громадян, високоосвічених, які люблять Україну, примножують її духовні і матеріальні багатства. Отже, національна школа має поєднувати виховання особистості для потреб нації, держави й усієї людської цивілізації.

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Рекомендуємо почитати:

Методика розвитку та засоби вдосконалення сили
У методиці виховання сили існує декілька напрямків, кожен з яких спрямований на вдосконалення певного фактора, від якого вона залежить. Розглянемо кожен з них . Методика розвитку максимальн ...

Дидактичні умови організації самостійної роботи у класі-комплекті
Самостійна робота на уроці – органічна частина навчального процесу. Тому методика її проведення визначається специфічними особливостями кожного предмета, змістом теми, рівнем підготовленост ...

Графічний матеріал
Графічно-пояснювальний матеріал до кваліфікаційної роботи магістра складають плакати і, якщо потрібно, креслення. Електронний варіант плакатів виконується у форматі А1 у вигляді графічних ф ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.edudirect.net