Методичні рекомендації соціальним педагогам, вчителям, батькам щодо виховання та навчання обдарованих дітей

Нова педагогіка » Специфіка роботи соціального педагога з творчо обдарованими дітьми молодшого шкільного віку » Методичні рекомендації соціальним педагогам, вчителям, батькам щодо виховання та навчання обдарованих дітей

Сторінка 1

На основі одержаних результатів констатувального і формувального етапів експериментального дослідження, ми пропонуємо такі методичні рекомендації батькам щодо виховання та навчання творчо обдарованих дітей молодшого шкільного віку:

Підтримуйте здібності дитини до творчості. Проявляйте співчуття до ранніх невдач. Уникайте несхвальної оцінки творчих спроб дитини.

Будьте терплячими до дивних ідей, поважайте цікавість, запитання дитини. Намагайтеся відповідати на всі запитання, навіть якщо ви вважаєте їх дивними.

Час від часу залишайте дитину на самоті, дозволяйте їй, якщо вона того бажає, займатися своїми справами. Зайвий контроль може ускладнити творчість.

Допомагайте долати сумнів та розчарування, коли дитина лишається одна в процесі незрозумілого однолітками творчого пошуку. Нехай вона збереже творчий імпульс, знаходить нагороду в собі й менше хвилюється про своє визнання оточенням. Воно, може й не швидко, але прийде.

Поясніть, що на багато запитань не завжди можна відповісти однозначно. Для цього потрібен час і терпіння. Дитина має навчитися жити в інтелектуальному напруженні.

Допомагайте дитині цінити в собі творчу особистість. Однак її поведінка не повинна виходити за межі дозволеного.

Знаходьте слова підтримки для нових творчих починань дитини, уникайте критики першого досвіду, яким би невдалим він не був. Виявляйте симпатію, теплоту: дитина прагне творити не лише для себе, але й для того, хто її любить.

Допомагайте дитині стати «розумним авантюристом», інколи покладатися в пізнанні на ризик та інтуїцію.

Підтримуйте необхідну для творчості атмосферу, допомагаючи дитині уникнути суспільного несхвалення, долати негативну оцінку однолітків Поради соціальним педагогам та учителям обдарованих дітей:

Постійно працюйте над вихованням почуттів дітей, особливо обдарованих — вразливих і чутливих до всього, що стосується їхнього «Я».

Допомагайте здібним дітям виробити адекватну «Я» - концепцію й самооцінку, розвивайте в них емпатію.

Забезпечуйте сприятливу емоційну атмосферу, адже дитина набуває емоційного досвіду, взаємодіючи з людьми.

Дотримуйтеся порядку й дисципліни: творчо обдаровані діти, як і всі інші, мають знати межу допустимої поведінки.

Скеровуйте енергію і творчість обдарованих дітей у потрібне русло, щоб їх праця приносила користь.

У роботі з обдарованими дітьми використовуйте дослідницький метод, це активізує їхню роботу.

Розвивайте здібності дітей, широко використовуйте метод самостійного набуття знань.

Привчайте творчо обдарованих дітей працювати разом, це допоможе їм адаптуватися до соціальних умов.

Заохочуйте дітей — це стимулює їх.

Тісно співпрацюйте з батьками творчо обдарованих дітей.

Не забувайте про індивідуальний підхід та застосування диференційованих завдань творчого характеру.

Дослідно-експериментальна робота соціального педагога з творчо обдарованими дітьми молодшого шкільного віку здійснювалася таким чином: на констатувальному етапі було встановлено вихідний рівень розвитку креативності (дивергентного мислення) як однієї із складових творчих здібностей. Діагностичні вимірювання проводились за методикою П. Торренса «Короткий тест творчого мислення». На формувальному етапі експериментальної роботи відбулося застосування розробленого комплексу тренінгових занять з розвитку творчих здібностей (фантазії, мислення, уяви, різних видів пам’яті, уваги, інтуїції, натхнення) та перевірка їх ефективності.

Програма діагностики розвитку творчих здібностей молодшого школяра передбачала окрім цілісної оцінки даного утворення, їх основних складових і опитування найближчого оточення (батьків) та класоводів. Адже саме воно, на думку Л. Єрмолаєва-Томіліної, є визначальним у розвитку здібностей в процесі засвоєння дитиною суспільного досвіду, її виховання й навчання. В рамках соціально-педагогічного дослідження були використані такі методи як: спостереження, тестування, експертне опитування вчителів щодо оцінювання рівня творчих здібностей їхніх вихованців, анкетування на констатувальному етапі нашого експерименту за методикою Д. Люїса «Чи допомагаєте Ви своїй дитині стати обдарованою?», опис та статистична обробка одержаних результатів.

Реалізація даної програми дозволила сформувати експериментальну групу дітей 3-х класів ЗОШ № 23 м. Суми (72 особи) та їх батьки, 10 респондентів (учителі-предметники).

Страницы: 1 2 3 4

Рекомендуємо почитати:

Проектування технології формування статевої культури підлітків в умовах школи "Як обрати безпечний спосіб поведінки"
На основі вивчення та аналізу технологій роботи з формування статевої культури підлітків нами була розроблена модель взаємодії соціального педагога із старшими підлітками у школі. Її основн ...

Мовлення і комунікативна поведінка вчителя
Вислів «мовлення вчителя» здебільшого вживають, коли говорять про усне мовлення (на відміну від письмового в педагогічній діяльності). Під усним мовленням розуміють як сам процес говоріння, ...

Поняття про усну та письмову комунікацію
Проблема відчуження людей, ксенофобія, патологічний егоцентризм та індивідуалізм – одна з найгостріших проблем сучасного суспільства. У її розв'язанні значна роль відведена культурі людськи ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.edudirect.net