Погляди В.О. Сухомлинського на роль і місце педагога і сім'ї у формуванні естетичного сприйняття дітьми навколишнього світу

Нова педагогіка » Проблема естетичного розвитку особистості дітей дошкільного та молодшого шкільного віку у творчій спадщині В.О. Сухомлинського » Погляди В.О. Сухомлинського на роль і місце педагога і сім'ї у формуванні естетичного сприйняття дітьми навколишнього світу

Заработок на криптовалютах по сигналам. Больше 100% годовых!

Заработок на криптовалютах по сигналам

Трейдинг криптовалют на полном автомате по криптосигналам. Сигналы из первых рук от мощного торгового робота и команды из реальных профессиональных трейдеров с опытом трейдинга более 7 лет. Удобная система мгновенных уведомлений о новых сигналах в Телеграмм. Сопровождение сделок и индивидуальная помощь каждому. Сигналы просты для понимания как для начинающих, так и для опытных трейдеров. Акция. Посетителям нашего сайта первый месяц абсолютно бесплатно.

Обращайтесть в телеграм LegionCryptoSupport

Сторінка 6

Важливими засобами естетичного виховання дітей у сім'ї В.О.Сухомлинський вважав спостереження в навколишньому, насамперед, у природі, читання дитячої художньої літератури, розв'язання народних задач-загадок. Він часто критикував тих батьків, які піклуються тільки про створення матеріального достатку і мало дбають про духовне збагачення своїх дітей. При цьому переконував, що від народження до 7–8 років – це період найбільш інтенсивного розвитку і дозрівання мозку дитини, тож, якщо не забезпечити належного виховання, не дбати про багатство духовного життя дітей, не задовольняти їх допитливість, вони виростають інтелектуально пасивними, духовно обмеженими, і пробудити їх інтерес до пізнання тоді, коли розпочалось організоване навчання, надто важко, оскільки у них твердо виробилася звичка до інтелектуальної бездіяльності.

Є у В.О.Сухомлинського слушні поради щодо методики поширення психолого-педагогічних знань серед батьків, про діловитість і конкретність педагогічної пропаганди. Одна з неодмінних умов успіху: підкріплення теоретичних положень конкретними прикладами з практики виховної роботи з дітьми слухачів. Особливо важливо додержувати диференційованого підходу і педагогічного такту в тих випадках, коли розмова з батьками ведеться про помилки, прорахунки у вихованні. Про погане, твердив педагог, треба говорити, не паплюжачи, не принижуючи людину. Для відвертої розмови про шляхи виховання в умовах конкретної сім'ї краще використовувати індивідуальні форми роботи - бесіду, консультацію, пораду, за якими батьки звертатимуться лише за умови довіри до педагога, визнання його авторитету.

В.О.Сухомлинський з нових позицій підходив і до оцінки ролі дитини в сім'ї. Діти в сім'ї - це не тільки слухняні виконавці волі батьків і старших, вони рівноправні члени всіх сімейних справ, вони можуть чинити взаємний позитивний вплив на сім'ю, поведінку батьків і старших, їх ставлення до своїх сімейних і громадських обов'язків. Вони не повинні відчувати своєї нерівності, неповноцінності, приниженої гідності.

Педагог порушував дуже актуальні проблеми сучасності психологічного клімату в сім'ї та проблему спілкування дітей з дорослими, бо спілкування з дорослими тільки в тому разі матиме належний виховний вплив, коли виступатиме не як службовий обов'язок, а як веління душі й серця, як потреба духовної єдності і дружби поколінь, потреба, повторення себе в дітях.

Педагог науково обґрунтував формування потреб дитини у сімейному вихованні. На його думку потреби є рушійною силою людського життя, з них випливають бажання.

В.О.Сухомлинський наголошував, що перші естетичні враження, переживання, почуття започатковуються в сім'ї. На його думку, саме «тут треба шукати естетичний корінь благородної духовної потреби в людині».

Посилення ролі сім'ї у вихованні підростаючого покоління дає можливість більш цілеспрямовано керувати процесом розумних соціально значущих потреб дитини, в тому числі і естетичних. Формування єдиного колективу батьків і вчителів, на думку В.О.Сухомлинського, забезпечить єдність вимог педагогів і батьків, допоможе уникнути розбіжностей у виховних діях. Школа і родина, підкреслював він, "не тільки діють одностайно, ставлячи перед дітьми ті самі вимоги, а є однодумцями, поділяють ті самі переконання, завжди виходять з тих самих принципів, не допускають ніколи розходжень ні в меті, ні в процесі, ні в засобах виховання". Висока вимогливість і повага до особистості дитини, вважав Василь Олександрович - дві неодмінні, нероздільні сторони виховного впливу.

Отже, вимога В.О.Сухомлинського про те, щоб кожний вчитель школи перш за все став умілим вихователем розуму і почуттів дитини в наш час є надзвичайно актуальною.

Сучасне життя вимагає від учителів, батьків усвідомити і спрямувати всі сили на те, щоб процеси виховання, навчання, фізичного удосконалення і загартування дітей були поєднані з розумовим, моральним, естетичним розвитком, що в комплексі сприяє формуванню нового громадянина України.

Теоретичні основи естетичного розвитку особистості у педагогічній спадщині В.О.Сухомлинського базуються на філософському, психологічному і педагогічному розуміннях естетичних почуттів.

Як мислитель, В.О.Сухомлинський особливо виявив себе у вдалій, на нашу думку, спробі по-філософському осмислити навчально-виховний процес стосовно до дітей різних вікових груп. У своїй чи не найкращій книзі "Серце віддаю дітям" він глибоко і переконливо розкривав природу інтелектуального, естетичного розвитку дитини дошкільного та молодшого шкільного віку, дав широку психолого-педагогічну характеристику вікової групи і процесів, що відбуваються в результаті взаємодії дітей з навколишньою дійсністю.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7

Рекомендуємо почитати:

Методика вивчення молодшими школярами рослин на уроках природознавства у 3 класі
Розробляючи методику вивчення молодшими школярами рослин на уроках природознавства, особливу увагу ми приділяли визначенню цілей уроку, добору змісту, доцільних методів і засобів навчання. ...

Добір та апробація педагогічних шляхів виховання гуманних почуттів у старших дошкільників
Здійснення завдань виховання гуманних почуттів у дітей старшого дошкільного віку, зокрема виховання у них співчуття, співпереживання, співдії, передбачає пошуки і розробку ефективних педаго ...

Визначення поняття гендерного стереотипу
Розуміння міжособистісних взаємостосунків як багатовимірної психологічної системи неможливе без аналізу особливостей гендерної складової, що виявляється найбільш яскраво в гендерних стереот ...

Викладання іноземної мови

Викладання іноземної мови

У ДНЗ навчання дітей англійської мови доцільно розпочинати з п'ятилітнього віку. Більшість дітей цього віку досягають інтелектуальної, вольової, мотиваційної та емоційної готовності вивчати другу мову у колективі. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.edudirect.net